Reklama
Reklama

Matura 2025 z języka polskiego. Znamy tematy rozprawek. Polonistka komentuje

Tematy maturalne 2025 z języka polskiego na poziomie podstawowym już są znane. W tym roku CKE przygotowało arkusze w formule 2023 oraz 2015, dla absolwentów podstawówek i gimnazjów. Czy zaproponowana na egzaminie dojrzałości tematyka była trudna? Co sądzi o niej polonistka? Koniecznie się dowiedz.

Jakie tematy były na maturze 2025 z języka polskiego?

Maturzyści zdający egzamin dojrzałości w formule 2023 musieli zmierzyć się z wybranym tematem, a były to:

  • "Źródło nadziei w czasach trudnych dla człowieka",
  • "Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?",

Przeczytaj także: Rozprawka maturalna - czym się różni Formuła 2023 od 2015?

Jak tematy maturalne 2025 komentuje polonistka?

Na platformach społecznościowych nie zabrakło wpisów maturzystów po wyjściu z sal egzaminacyjnych, że "tematy były łatwe", a nawet "tematy rozprawki były spoko", ale jak skomentowała je Dominika Saja, polonistka z serwisu Skul.pl?

"Tegoroczne matury z pewnością skłaniają do refleksji nad życiem. Z jednej strony maturzyści pochylili się nad głęboko uniwersalnym pytaniem - co daje człowiekowi nadzieję w trudnych momentach. Z drugiej, zostali zachęceni do przemyślenia, jak błędna ocena sytuacji może wpłynąć na ludzkie losy. Oba tematy są bardzo rozbudowane, ale jednocześnie sprzyjają rozwojowi myślenia krytycznego oraz empatii.

Pisząc wypracowanie na temat "Źródło nadziei w trudnych czasach", uczniowie mogli sięgnąć po lektury obowiązkowe, np.: "Dżuma" Alberta Camusa, "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, "Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, "Lalka" Bolesława Prusa czy poezję Zbigniewa Herberta. Dobrym uzupełnieniem była też literatura spoza kanonu, np. "Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktora E. Frankla.

Z kolei wybierając temat "Jak błędna ocena wpływa na życie człowieka", można było odwołać się do takich utworów, jak: "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego, "Antygona" i "Król Edyp" Sofoklesa, "Balladyna" Juliusza Słowackiego, "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza oraz ponownie "Lalka" Bolesława Prusa, która świetnie wpisuje się w oba zagadnienia".

Przeczytaj także: Pytania jawne na maturę ustną 2025 - lista pytań i odpowiedzi 

Źródło: cke.gov.pl, skul.pl, hub.pl.  

Zobacz też:

DeepSeek, Gemini oraz Czat GPT. Czy udało się przewidzieć tematy maturalne?

Tematy maturalne w PRL. O czym wtedy maturzyści pisali rozprawki?

Przeciek w trzech województwach? Czego dziś rano szukali maturzyści w sieci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matura | szkolnictwo | uczniowie | edukacja | edukacja w Polsce