Reklama
Reklama

Nowa matura i egzamin ósmoklasisty. Zmiany w edukacji już od września

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło reformę, która będzie wprowadzana do oświaty etapami. Co czeka na uczniów szkół podstawowych i średnich? Pierwsze zmiany wejdą w życie od września.

Jakie zmiany przyniesie reforma edukacji MEN?

Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka ogłosiła reformę edukacji, która rozpocznie się już we wrześniu bieżącego roku. Jakie zmiany zaplanowano? Na razie wiadomo, że pierwsze efekty po projekcie “Reforma26. Kompas Jutra" będzie można zobaczyć w 2031 i 2032 roku. Co zaplanowało MEN? 

We wrześniu 2025 roku w planie zajęć klas IV i wyższych roczników pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. Natomiast w szkołach ponadpodstawowych uczniowie będą mieć lekcje z edukacji obywatelskiej. Ministerstwo planuje też zmiany w podstawie programowej z wychowania fizycznego. Co przygotowano na dalsze lata reformy edukacji? 

Zobacz też: Nowe przedmioty w szkole. Czy nauczyciele są na nie gotowi?

Nowa matura i egzamin ósmoklasisty

Nowa podstawa programowa dla przedszkoli oraz klas I - IV szkół podstawowych rozpocznie się we wrześniu 2026 roku. Natomiast w kolejnym roku zmiany programowe obejmą I klasy szkół ponadpodstawowych. Co więc z egzaminem ósmoklasisty i maturą? Po raz pierwszy w nowej formule napiszą je uczniowie podstawówek i liceów dopiero w 2031 roku! Natomiast w 2032 roku do egzaminu dojrzałości po reformach przystąpią absolwenci techników. Co do tego czasu ma zmienić się w polskiej szkole?

“Reforma 26. Kompas Jutra” - planowane zmiany

Jak podaje MEN, nowa podstawa programowa ma wyróżniać się spójnością i przejrzystością, co oznacza, że uczniowie będą mieli mniej szczegółów do zapamiętania, ale za to zdobędą więcej kompetencji kluczowych. Do łask wróci ocena opisowa, a w planach lekcji przybędzie zajęć praktycznych oraz projektowych. 

Ministra Katarzyna Lubnauer zapowiedziała powrót przyrody do klas IV- VI szkół podstawowych, która ma być realizowana przez trzy godziny lekcyjne w tygodniu. Co więcej, ministerstwo skupi się także na technice, a w zasadzie na zwiększeniu zajęć praktycznych z tego przedmiotu. Co o planowanych zmianach uważa ministra Barbara Nowacka? 

Jak będzie wyglądał profil absolwenta reformy MEN? Zdobędzie on kompetencje przekrojowe: społeczne, poznawcze i osobiste, kompetencje fundamentalne: matematyczne, językowe oraz cyfrowe, jak również nauczy się samoregulacji, przekonania o własnej skuteczności, nastawienia na rozwój oraz zyska poczucie przynależności do wspólnoty.  

“Reforma26. Kompas jutra" skierowana jest również do nauczycieli, którzy dzięki planowanym zmianom mają mieć dostęp do bezpłatnych szkoleń, studiów podyplomowych. Otrzymają oni także narzędzia do pracy m.in. spójne podstawy programowe i przewodniki metodyczne. 

Zobacz też: Za dużo teorii w szkołach? Reforma edukacji ma to zmienić

Źródło: gov.pl, reforma26.men.gov.pl, dorzeczy.pl, rp.pl.  

Zobacz też:

Pilny komunikat MEN. Chodzi o rekrutacje i świadectwa z błędami

Te wyniki egzaminów maturalnych szokują. Sukces czy zapaść w polskiej edukacji?

W tych regionach matura z języka polskiego wypadła najsłabiej. Poniżej 40 procent

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uczniowie | edukacja | edukacja w Polsce | MEN | egzamin ósmoklasisty | matura