Nowa ocena w szkołach. MEN wprowadza zmiany od września
"Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje szereg działań na rzecz podnoszenia jakości edukacji włączającej, których celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich uczniów, w tym z autyzmem, innymi niepełnosprawnościami" – zapewnia podsekretarz stanu Izabela Ziętka. Z czym wiąże się szkolna ocena funkcjonalna, która ma być ważnym elementem tego procesu?
Resort edukacji otrzymał interpelację dotyczącą dzieci z autyzmem. Posłowie Joanna Borowiak, Bożena Borys-Szopa, Jarosław Krajewski, Anna Milczanowska oraz Urszula Rusecka zwracają uwagę na kwestię badania i opisywania postępów tej grupy uczniów:
W odpowiedzi podsekretarz stanu Izabeli Ziętki pojawia się stwierdzenie:
Jednym z elementów jest wdrożenie oceny funkcjonalnej, która "umożliwi identyfikację potrzeb dzieci i uczniów, a dzięki temu dostosowanie procesu nauczania do ich możliwości i potencjalnych trudności w uczeniu się".
"W szkole ogólnodostępnej kształci się w tej chwili ponad 30 proc. uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Szukamy zatem różnych rozwiązań, jak tą szkołę wspierać, jak wpierać nauczycieli. Jednym z ważnych obszarów tego wspierania jest cały zakres diagnozowania, w tym niezwykle ważną rolę pełni ocena funkcjonalna" - wyjaśnił prof. Zenon Gajdzica w krótkim filmie zamieszczonym na oficjalnym profilu Instytutu Badań Edukacyjnych.
Z materiałów przygotowanych przez IBE można dowiedzieć się, że ocena funkcjonalna to "wielowymiarowy proces rozpoznania i opisu stanu funkcjonowania osoby w środowisku, uwzględniający opis i identyfikację źródeł jej aktualnego zachowania (w tym przejawianych zasobów i deficytów); możliwości integralnego i zrównoważonego rozwoju badanej osoby, zarówno w aspekcie aktualizacji jej potencjału rozwojowego, jak i zakresu modyfikacji środowiska, w którym funkcjonuje".
Według ekspertów szkolną ocenę funkcjonalną powinny prowadzić osoby, które najlepiej znają dzieci i młodzież. Główną jej częścią jest obserwacja funkcjonalna dokonywana codziennie przez nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów. W założeniu zbieranie informacji ma odbywać się w naturalnym środowisku i powinno też uwzględniać informacje przekazywane przez uczniów.
Zobacz także: Rozwiązania zadań z podręczników dla uczniów
Źródła: edukacja.dziennik.pl, facebook.com/IBEPIB, strefaedukacji.pl, fersdlaporadni.sgh.waw.pl
Zobacz też:
Najdłuższy szlak w Polskich górach. Tu padały spektakularne rekordy
MEN wydało komunikat o świadectwach. Będzie trudniej o czerwony pasek?
PFAS w wodzie pitnej? Najnowsze wyniki badań z polskiego miasta