Oblana matura albo słaby wynik? Gap year może być rozwiązaniem
Otrzymujemy wyniki matur i… nie poszło tak, jak chcieliśmy. Nie udaje się dostać na wymarzony kierunek. A może podjąć naukę na podobnym, ale na słabszej uczelni? Albo iść do pracy i uczyć się, by poprawić maturę? Czy wybrany kierunek to jest to?
Wszystkie te wątpliwości potrafią przytłoczyć, zwłaszcza gdy bliscy pytają: "I co teraz?". Na pewno nie powinniśmy traktować tego w kategoriach porażki. Wręcz przeciwnie! To szansa na gap year — rok przerwy, który można wykorzystać na podróżowanie i pracę za granicą, a przy okazji — spojrzenie na swoje życiowe wybory z dystansu.
Presja, by od razu wiedzieć, jakie studia wybrać i kim chcemy być za 10 lat, potrafi wzbudzić niepokój. Tymczasem jak wynika z Ankiety dla Absolwentów Gap Year 2020 przeprowadzonej przez amerykańskie Gap Year Association osoby, które decydują się na rok przerwy i poświęcają ten czas na podróżowanie, deklarują, że to doświadczenie nauczyło ich, jak komunikować się z ludźmi pochodzącymi z innych środowisk lub kultur, pozwoliło im poczuć się dojrzalej, nabrać pewności siebie, silniej zmotywowało do nauki na uczelni, sprawiło, że poczuli się pewniejsi swoich wyborów.
Sprawdź także: Pytania jawne na maturę ustną 2025
Możemy wykorzystać ten czas na wiele sposobów: podróże, wolontariat, pracę zarobkową czy staże u pracodawców, u których chcielibyśmy pracować w przyszłości, rozwijanie pasji, naukę języków obcych, przygotowanie się do poprawy matury, a przede wszystkim — lepsze poznanie siebie. To doskonała okazja do nauczenia się samodzielności i odpowiedzialności. A po roku wciąż można zacząć naukę na uczelni i to nawet z lepszymi rezultatami — z badania przeprowadzonego przez Colorado College's Gap Year Research Consortium wynika, że osoby, które zrobiły roczną przerwę, przekroczyły swoją przewidywaną średnią ocen o około 0,15 punktu, a pozytywne efekty często utrzymywały się przez całe studia.
To, że dziś nam się nie udało, nie znaczy, że nie odniesiemy sukcesu jutro. Gap year daje nam przestrzeń, by spojrzeć na siebie i swoją przyszłość z większym dystansem. By nie iść na studia "bo wypada", tylko dlatego, że naprawdę tego chcemy. A potem wrócić — silniejsi, bardziej świadomi i gotowi na podejmowanie odważnych decyzji.
Źródła: forbes.com, gapyearassociation.org.
Zobacz też:
Można zdobyć 0 punktów i zdać maturę. Tylko z jednego przedmiotu
Oni nie zdawali egzaminu dojrzałości. Dziś są ludźmi sukcesu