Ocena z religii nie wliczy się do średniej? To nie takie pewne...
Resort edukacji zdecydował, że w tym roku szkolnym ocena z religii nie będzie wliczana do średniej. Rozporządzenie Ministra Edukacji zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Jaki jest wyrok? Co jeszcze warto wiedzieć w tej sprawie?
Resort edukacji zdecydował, że w tym roku szkolnym ocena z religii nie będzie wliczana do średniej. Trybunał Konstytucyjny kilka dni temu wypowiedział się, czy w tym w zakresie znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji z 22 marca 2024 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych jest zgodne z ustawą zasadniczą. Jak zauważył autor artykułu opublikowanego na stronie Portal Oświatowy:
"Wprowadzenie powyższej zmiany wiązało się m.in. z tym, że religia i etyka nie są zajęciami obowiązkowymi, dlatego też nieuzasadnione jest, aby roczna lub końcowa ocena klasyfikacyjna z tych zajęć miała wpływ na średnią uzyskanych ocen. Natomiast posłowie, którzy zaskarżyli przepisy do Trybunału, wskazywali, że taka decyzja miała bezpośredni wpływ na postrzeganie znaczenia lekcji religii przez dzieci i młodzież, a nieuznawanie oceny z tego przedmiotu, jako na tyle ważnej, by wpływała na średnią ocen ucznia powoduje, że uczniowie zniechęcają się do uczestniczenia w tych zajęciach".
W wyroku z 22 maja 2025 r. TK stwierdził, że przepis wyłączający ocenę z religii ze średniej ocen jest niezgodny z Konstytucją RP.
Trybunał Konstytucyjny uzasadnił swoją decyzję. Przepis, który "nie uwzględnia oceny klasyfikacyjnej uzyskanej z religii w średniej ocen ucznia i w tym zakresie został wydany bez uzgodnienia i porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego (Konferencją Episkopatu Polski)".
Nadia Senkowska w artykule zamieszczonym w "Rzeczpospolitej" wspomniała: "jak uzasadniał wyrok sędzia sprawozdawca, prezes TK Bogdan Święczkowski, jeżeli ocena z religii przestaje być traktowana tak, jak te z innych przedmiotów - a tym samym przestaje mieć znaczenie dla generalnej średniej i treści świadectwa - oznacza to zmianę sposobu wykonywania zadań związanych z jej nauczaniem".
Zobacz także: Rozwiązania zadań z podręczników dla uczniów
"Wyrok TK oznacza, że ocena z religii lub etyki musi być ponownie wliczana do średniej ocen ucznia. Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie zobowiązane do dostosowania przepisów do orzeczenia Trybunału. Dla uczniów oznacza to, że ocena z religii lub etyki będzie miała wpływ na średnią ocen, co może wpłynąć na uzyskanie świadectwa z wyróżnieniem" - stwierdził autor artykułu opublikowanego na Portalu Oświatowym.
Jednak Krzysztof Rybak z Forsal.pl przypomniał, że "rząd nie uznaje wyroków Trybunału Konstytucyjnego, powołując się na uchwałę z dnia 6 marca 2024 r. w sprawie usunięcie skutków kryzysu konstytucyjnego". Dodał, że "powstały chaos najbardziej dotyczy dyrektorów szkół, katechetów oraz uczniów, którzy nie będą wiedzieli do jakich przepisów się zastosować".
Źródła: forsal.pl, portaloswiatowy.pl, trybunal.gov.pl, rp.pl
Zobacz też:
Legitymacja w mObywatel zamiast tradycyjnej od 1 lipca 2025. Co się zmieni?
Niedozwolone produkty wciąż dostępne w szkołach. Uczniowie "mogą je dostać od ręki"?
Po tych studiach zarobisz ponad 10 tys. zł. To kierunki na publicznych uczelniach