Szkolne absurdy. Średnia ważona niezgodna z prawem, ale stosowana
Niewielu uczniów może powiedzieć, że w ich szkole nikt nie stosował średniej ważonej do ustalenia oceny śródrocznej. Co o takiej praktyce mówi kurator oświaty Gabriela Olszowska? Na podstawie czego powinna być wystawiona ocena śródroczna? O czym przypominało jakiś czas temu Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych na swoim profilu w mediach społecznościowych? Sprawdź.
"Bardzo proszę porzucić praktykę średnich ważonych, ponieważ to jest praktyka wzięta z biznesu. Profesor Niemierko nazywa to zachowaniem niegodziwym, manipulacją. Każda ocena rozumiana, jako stopień szkolny jest sobie równa". To słowa Małopolskiej Kurator Oświaty Gabrieli Olszowskiej z rozmowy, która została opublikowana na Platformie Edukacyjnej Nauczycieli Open Edu.
O tym, że stosowanie średniej ważonej nie jest zgodne z przepisami prawa oświatowego pisał też Przemysław Ogonowski, pracownik nadzoru pedagogicznego i egzaminator maturalny. Wyjaśnił, że "nie uwzględnia ona specjalnych potrzeb uczniów wynikających np. z posiadanych przez nich orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego".
Temat powraca zawsze, gdy kończy się semestr. Kilka tygodni temu na profilu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych pojawił się post z przypomnieniem:
"Ocenę śródroczną ustalamy na podstawie wymagań edukacyjnych. Średnie czy innego rodzaju operacje są niezgodne z prawem. Nie ustalamy bieżących ocen niedostatecznych za braki zadań, książek, przyborów. Oceniamy wiedzę, umiejętności i postęp ucznia. Jeżeli będziemy stosować prawo oświatowe, to unikniemy masy problemów".
Jednak wiele placówek oświatowych nadal używa średniej ważonej, o czym wiedzą zarówno uczniowie, jak i rodzice. Choć, jak można przeczytać w jednym z komentarzy pod wpisem PSNPP : "szokujące jest to, że trzeba pisać takie przypominki, bo wciąż są szkoły i nauczyciele, którzy nie znają podstawowych przepisów prawa dotyczących oceniania. To tak, jakby jeździć samochodem i nie znać znaków drogowych, czy zasad ruchu na rondzie".
Źródła: YT/Platforma Edukacyjna Nauczycieli, portaloswiatowy.pl, FB/Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych
Zobacz też:
Jak rozpoznać fake newsy? Tego nauczy nowy przedmiot szkolny
Dni wolne od szkoły 2025. Kiedy pierwszy długi weekend po feriach zimowych?
Zmiany w terminach ferii zimowych. Przerwa semestralna ostatni raz w takiej formie