Reklama
Reklama

Te żółte kwiaty spotkasz na sudeckich łąkach. Są ważnym symbolem

Wiosenne Róże Kłodzkie już zachwycają swoim wyglądem. Co warto wiedzieć o pełniku europejskim? Jego symbolika jest nie bez znaczenia.

Czym jest pełnik europejski?

Pełnik europejski to nasza rodzima bylina z rodziny jaskrowatych, nazywana także Różą Kłodzką, która na przełomie maja i czerwca robi niesamowite wrażenie. Kwiat ten upodobał sobie górskie oraz podmokłe tereny z dużą ilością słońca. Różę Kłodzką można podziwiać w Górach Orlickich i Stołowych, a żółte łąki rozciągają się niedaleko Zieleńca i  Zielone Ludowe w sąsiedztwie Zamku Homole.  

Ta wyjątkowa roślina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową ze względu na to, że wilgotne tereny, na których rośnie, są niszczone. Najczęściej łąki pełnika europejskiego zamieniają się w pola uprawne lub działki budowlane, a to ogromne zagrożenie dla tej byliny.

Nie inaczej jest ze zrywaniem lub wykopywaniem Róż Kłodzkich, co jest zabronione. Warto pamiętać, że sadzonki pełnika europejskiego są dostępne w sklepach i zamiast niszczyć, lepiej zasadzić je w swoim ogrodzie. 

Jak wygląda pełnik europejski?

Róża Kłodzka osiąga maksymalnie 80 cm wysokości, natomiast jej kwiaty wyróżniają się nie tylko żółtym kolorem, ale także średnicą około 4 cm. Zachodzące na siebie płatki pełnika europejskiego tworzą wyjątkową kompozycję, która przyciąga owady.

Warto dodać, że Róża Kłodzka owocuje, ale jest trująca, co wcale nie przeszkadza miłośnikom zielarstwa. Po wysuszeniu pełnik europejski jest całkowicie bezpieczny. 

Co symbolizuje Róża Kłodzka?

Wokół Róży Kłodzkiej narosło kilka ciekawych legend, jedni uważają, że kwiat ten wywodzi się od trolli, które sprowadzały ludzi na bagna. Inna natomiast opowiada o Liczyrzepie, który podarował te kwiaty pannie młodej w prezencie ślubnym pod Zamkiem Homole.

Prawdą jest jednak to, że pełnik europejski znajduje się w godle oraz odznakach, a nawet na drogowskazach górskich założonego w XIX wieku Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, które istnieje także w Niemczech — Glatzer Geborgsverein (GGV). 

Źródło: gazetawroclawska.pl, ogrod.uw.edu.pl, deccoria.pl, podroze.gazeta.pl. 

Zobacz też:

Zaskoczenie na egzaminie ósmoklasisty. Nie ma pełnych zasad oceniania

Egzamin ósmoklasisty 2025 z matematyki. Sprawdź arkusz CKE z rozwiązaniami

Przecieki na maturze 2025. Dyrektor CKE składa wnioski do prokuratury

INTERIA.PL
Przejdź na