Tego dzikiego przodka owcy spotkasz w polskich górach
Mają zakręcone w półksiężyc rogi oraz nie przepadają za nimi rolnicy. Te dzikie owce są w Polsce rzadkim gatunkiem, który robi wrażenie. Gdzie w naszym kraju mieszkają muflony i co warto o nich wiedzieć? Na pewno mają niejednoznaczny status prawny.
Ssaki te pochodzą z Sardynii, Korsyki oraz Cypru, a w XIX wieku ze względu na ich niską populację trafiły w okolice Wiednia. Dopiero potem w celach łowieckich pojawiły się w Czechach, Niemczech i na Słowacji, skąd na początku XX wieku sprowadził je do Polski hrabia Seidlitz-Sandreczki w Sudety. Muflony miały być nową atrakcją na ówcześnie modnych polowaniach. Dopiero z czasem ich populacja zaczęła zasiedlać inne części kraju. Dzisiaj muflony są rzadkością, ale ich obecność często daje popalić rolnikom.
Muflony nie bez powodu nazywane są dzikimi przodkami owcy, ponieważ są niezwykle do niej podobne. Mierzą zazwyczaj od 100 do 130 cm długości oraz ważą do nawet 50 kg, w zależności od płci. Sierść tych zwierząt zmienia odcień dwa razy w roku, zimą jest brązowa z charakterystycznym czarnym nalotem, natomiast latem muflony są ceglasto-brązowe. Charakterystyczna dla tego gatunku, a w szczególności u samców jest biała plama z boku ciała, czyli "siodło". Tylko samce (tryki) posiadają imponujące rogi, których nie zrzucają!
Muflony występują w Karkonoszach oraz Górach Sowich, Bardzkich, Złotych i Świętokrzyskich. Ssaki te lubią tereny górzyste, a na Korsyce świetnie radzą sobie nawet na wysokości 2000 m n.p.m.! Co ciekawe od kilku lat miłośnicy przyrody zauważają szkody wyrządzone przez muflony na Pogórzu Wałbrzyskim oraz w Wielkopolsce. Najnowsze dane wskazują, że populacja tych dzikich owiec wzrasta z roku na rok.
Dlaczego rolnicy nie przepadają za muflonami? Zjadają one zboża, ale też kukurydzę i buraki, co naraża gospodarzy na ogromne zniszczenia. Jednak problem polega na tym, że muflony nie są wpisane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na listę zwierząt, za których szkody przysługuje odszkodowanie. W efekcie rolnicy liczą straty, a dzikie owce mają pełne brzuchy.
Co więcej, muflon jest w Polsce gatunkiem obcym, ale nie inwazyjnym. Z drugiej strony można na niego polować od października do lutego! Według prawa łowieckiego muflony mogą być wprowadzane na nowe tereny, ale przecież ustawa o ochronie przyrody tego zakazuje dla gatunków obcych. Specjaliści uważają, że należy uregulować status prawny muflonów, aby wzrost ich populacji oraz szkód nie był dotkliwy dla rolników, ale też rodzimych gatunków. Już w Czechach i na Słowacji muflony uznano za szkodliwe dla gospodarki rolnej i leśnej.
Jak widać, muflony są niezwykle ciekawymi ssakami, ale mało kto wie, że ich rogi nie odpadają, a zakręcają się w zamknięte koło "muszlę". Jest to szczególnie problematyczne, podczas ich walk w okresie rui, ponieważ walczące ze sobą samce mogą się w nie zaplątać lub uszkodzić kręgi szyjne. Samice muflona beczą, co z reguły nie zdarza się trykom, za to potrafią szybko biegać i skakać. Średnia długość życia tych zwierząt wynosi 15 lat, natomiast w niewoli mogą dożyć do nawet 22 lat!
Źródło: cenyrolnicze.pl, gorykaczawskie.pl, ekologia.pl, dinoanimals.pl
Zobacz też:
Takiej symboliki palmy wielkanocnej nie znasz. Święcenie to nie wszystko
Nieobecności w szkole. Czy to koniec kontrolowanych wagarów?
Tego owada lepiej zostawić w spokoju. Wydziela silną truciznę