Ten leśny ptak jest bardzo skryty. Wydaje nietypowe odgłosy
Jarząbek zwyczajny jest najmniejszym kurakiem w Europie! Ten ptak to samotnik, a do tego zaskakuje wydawanym przez siebie odgłosem. Gdzie występuje jarząbek i co warto o nim wiedzieć? Trzeba mieć szczęście, aby go spotkać.
Ten ptak najczęściej zamieszkuje tereny z dala od ludzi, a do tego lubi bory świerkowe, przez co trudno jest go dostrzec. Jarząbek zwyczajny buduje swoje gniazda na ziemi oraz uwielbia kąpiele piaskowe. Ptaki te najczęściej można spotkać w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, we wschodnich Sudetach i Bieszczadach, ale występują też na terenie innych państw Europy. Jakie informacje warto znać o jarząbku?
Na pierwszy rzut oka jarząbek zwyczajny jest łudząco podobny do kuropatwy, ale wygląda zupełnie inaczej. Jego grzbiet jest szary w czarne pręgi, natomiast na piersi mają one w kolor rudy. Ogon jarząbka również jest w odcieniu rudobrunatnym, a pióra po bokach ciała czarne. Na czubku głowy tego kuraka znajdują się kępki piór, które u samic są krótsze niż u samców.
Warto też pamiętać o tym, że samice mają na podbródku białą plamę w szare prążki, co odróżnia je od czarnej plamki samców. Dzięki tym kolorom jarząbek zwyczajny znakomicie wtapia się w otoczenie, przez co niezwykle ciężko jest go dostrzec. Długość ciała kuraka osiąga do 45 cm, rozpiętość skrzydeł mierzy nawet 62 cm, a waga to zazwyczaj niecałe 500 g.
Wszyscy wiemy, że ptaki pięknie śpiewają, ale jarząbek zwyczajny nie zalicza się do tego chóru. Ta mała kuropatwa nie gdacze, a wysoko i głośno gwiżdże! Natura wyposażyła jarząbki w tę umiejętność po to, aby uchronić je od drapieżników, ponieważ ich odgłos jest niezwykle podobny do mysikrólika. Dzięki temu mogą gwizdać w najlepsze oraz żyć skrycie.
Warto dodać, że odgłos jarząbka zwyczajnego jest słyszalny już z 200 m, a można go usłyszeć najczęściej wiosną i jesienią. Właśnie wtedy samce kuraka zaznaczają swój teren, jak również rozpoczynają toki. Od marca do maja jarząbki mogą złożyć do nawet 12 jaj, które wysiadują 25 dni. Młode kuraki stają się dorosłe dopiero po 40 dniach od wyklucia, natomiast na jesień i zimę pary jarząbków żyją osobno.
W Polsce kurak zalicza się jako gatunek łowny od 1 września do 30 listopada, natomiast klasyfikuje się go jako gatunek najmniejszej troski (LC). Od 2013 do 2018 roku liczebność populacji lęgowej jarząbka zwyczajnego szacowano na 15-20 tysięcy par.
Źródło: lasy.gov.pl, ekologia.pl, animalia.bio
Zobacz też:
Bezpłatny e-dziennik dla wszystkich? MEN w końcu zabiera głos
Dziadowska noc i inne "despety" Wielkanocne. Te tradycje to hit!