To może cię pogrążyć na maturze. Sprawdź zasady od CKE, których musisz przestrzegać
Podstawowa matura z języka polskiego otwiera maraton egzaminacyjny. Został jeszcze miesiąc na uzupełnianie braków i powtórki. CKE podzieliła się praktycznymi radami po diagnozie kompetencji polonistycznych. Co warto zrobić na ostatniej prostej przed egzaminem dojrzałości? Na co zwrócić uwagę już podczas pisania, żeby nie stracić punktów?
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki i wnioski z próbnych matur w formule 2023. Eksperci, którzy sprawdzali testy diagnostyczne wskazali, z czym miała problemy większość rozwiązujących arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dzięki temu wiadomo, co jeszcze warto powtórzyć przed egzaminem dojrzałości.
Przed maturą z języka polskiego trzeba przypomnieć sobie treść i problematykę lektur oraz wszystkie motywy, które się w nich pojawiają. Pomoże to w zrozumieniu zadań w teście historycznoliterackim i w nawiązaniu do nich w wypracowaniu. Ta wiedza przyda się też na ustnym egzaminie z języka polskiego. Dokładne zapoznanie się z odpowiedziami do pytań jawnych nie jest stratą czasu, wręcz przeciwnie.
Dla większości osób na próbnej maturze trudne okazało się też stworzenie notatki syntetyzującej. Takie zadanie pojawia się w pierwszej części arkusza w sekcji "język polski w użyciu". Za poprawne wykonanie można dostać 4 punkty. CKE w materiałach dodatkowych daje kilka rad, jak to zrobić.
Notatka syntetyzująca "polega na takim przekształceniu dwóch tekstów, że radykalnie zmniejszona zostaje objętość obu tekstów, przy zachowaniu zasadniczej myśli każdego z nich". Ważny jest "odpowiedni stopień uogólnienia wypowiedzi, bez zbędnych szczegółów, dygresji, przykładów czy powtórzeń". Właściwa długość to o 60 do 90 wyrazów. Zachowanie spójności i logiczności tekstu ułatwia zadanie sobie pytań podstawowych:
- Co na temat zagadnienia określonego w temacie notatki mówią obaj autorzy?
- Jakie stanowiska przyjmują?
- Czy ich stanowiska względem zagadnienia określonego w temacie notatki są podobne czy różne?
- Jakie punkty wspólne i/lub jakie rozbieżności można zauważyć w stanowiskach autorów obu tekstów?
We właściwym opracowaniu notatki syntetyzującej przydatne okazują się często odpowiedzi do wcześniejszych zadań z arkusza egzaminacyjnego. W diagnozie kompetencji polonistycznych CKE zwraca również uwagę, że problemem: "zarówno w języku polskim, jak i angielskim - jest używanie języka w zgodzie z właściwą normą językową, z zachowaniem zasad ortografii oraz - w przypadku języka polskiego - interpunkcji".
Został jeszcze miesiąc do matury z języka polskiego, więc da się uzupełnić co najmniej część braków w tym zakresie.
Podstawowa matura z języka polskiego trwa 240 minut. Trzeba zaplanować czas na każdą z części, żeby np. nie spieszyć się podczas pisania wypracowania i nie stracić cennych punktów.
W całym arkuszu kluczowe jest uważne czytanie poleceń. Egzaminatorzy CKE zalecają, aby w treści zadania zakreślić wszystkie elementy, które trzeba uwzględnić. Zwracają też uwagę, że lepiej skupić się na konkretnej odpowiedzi na pytanie niż pisaniu wszystkiego, co się wie na dany temat.
W odpowiedziach do testu "język polski w użyciu" nie należy cytować tekstu. Trzeba robić to własnymi słowami. Jeżeli w poleceniu zaznaczono, że jest konieczne odwołanie się do dwóch tekstów, to musi się to stać w uzasadnieniu odpowiedzi.
Na co warto zwrócić uwagę w wypracowaniu? CKE radzi, aby maturzysta:
- wybrał temat, który rozumie i potrafi dobrać do niego lekturę obowiązkową,
- nie streszczał lektur i innych tekstów literackich (ważne jest funkcjonalne wykorzystanie utworów literackich w wypracowaniu),
- przywołał dwa konteksty (tu mogą się pojawić nawiązania do innych utworów literackich, filmów, obrazów, muzyki, komiksów, powieści graficznych),
- zadbał o różnorodność kontekstów, dzięki temu praca będzie bogatsza merytorycznie,
- logicznie powiązał ze sobą wstęp, część zasadniczą i zakończenie,
- treść wypowiedzi argumentacyjnej ułożył problemowo,
- zrobił korektę językową swojego tekstu (im mniej błędów językowych, tym lepiej),
- unikał pustosłowia, ogólników w całej pracy.
Po napisaniu wypracowania najlepiej je dokładnie przeczytać i sprawdzić, czy w treści nie pojawił się błąd kardynalny, aby cały wysiłek nie poszedł na marne. Przez taki błąd można stracić punkty za wypracowanie.
Sprawdź również: Jak napisać rozprawkę?
W wypracowaniu maturalnym trzeba wykazać się znajomością lektur obowiązkowych, ale nie polega to na ich streszczaniu. CKE wyjaśnia, że funkcjonalne wykorzystanie znajomości tekstu oznacza przywołanie w nim takich elementów fabuły (np. wydarzeń, bohaterów, wątków), które "istotnie wspierają tok rozumowania zdającego, albo dobrze ilustrują to, o czym zdający pisze".
Co powinien zrobić maturzysta? Przede wszystkim:
- przenalizować problem zawarty w poleceniu, aby uzmysłowić sobie, o czym ma pisać,
- przywołać takie dwa utwory literackie, w których podjęto problem zawarty w temacie pracy (podać tytuły i autorów tych dzieł),
- na podstawie faktów z utworów (np. zdarzeń, działań bohaterów) sformułować wnioski, które pomogą uzasadnić prezentowane stanowisko,
- osadzić utwór literacki we właściwych kontekstach.
Źródło: cke.gov.pl
Zobacz też:
Tylko tam zobaczysz Wąwóz i Wodospad Czarownic. To miejsce jest w Małopolsce
Czy rodzice oczekują cudów od nauczycieli? Sprawdź, gdzie leży problem
Tak wygląda serialowa Adamczycha. Znajdziesz ją na Podkarpaciu