Reklama
Reklama

Trzy kolory Wielkanocy. Co oznaczają kolory świątecznych dekoracji?

Kolorowe pisanki, białe baranki, zielona rzeżucha oraz żółte kurczaki są klasycznym starter packiem przed Wielkanocą. Goszczą one w koszyczkach, a potem na świątecznych stołach. Mało kto zadaje sobie pytanie, jakie kolory są Wielkanocne oraz co symbolizują? To nie dzieło przypadku.

Co oznaczają kolory Wielkanocy?

Większość osób na myśl o Wielkanocy ma przed oczami kolor zielony, który jest bezpośrednim nawiązaniem do wiosny. Dlaczego akurat on? Na stole wielkanocnym stoi rzeżucha, ale równie często dekoracje z bukszpanu lub inne elementy ozdobne zawierające w sobie zieleń. Ten kolor Wielkanocny symbolizuje przede wszystkim nadzieję i jest silnie związany z religią katolicką, czyli wiarą na przyszłe zmartwychwstanie. Można również upatrywać w zieleni wielkanocnej symbolu nowego życia i urodzaju na cały rok. 

Drugim kolorem Wielkanocy jest żółty, a chyba każdy kojarzy go z kurczaczkami, ale też forsycją lub żonkilami. Nasi przodkowie nie używali go na Wielkanoc bez powodu, wnosił on dobrą energię oraz odzwierciedlał radosny charakter tych świąt. 

Żółty ma również symbolikę powiązaną z wiarą katolicką, a wiele osób upatruje w nim blasku otaczającego zmartwychwstałego Jezusa. Po okresie zimowym, ale też Wielkim Poście kolor żółty niesie w sobie nie tylko nową wiosenną świeżość. 

Ostatnim, czyli trzecim kolorem Wielkanocnym jest biel i nie bez powodu tę barwę ma baranek. Biały zawsze wiązany jest z niewinnością i czystością, a podczas świąt także oczyszczeniem. Katolicy upatrują w kolorze białym zwycięstwo światła (dobra) nad ciemnością (złem), czyli pokonaniem przez Jezusa śmierci i otrzymaniem nowego życia. Baranek wielkanocny to przecież zmartwychwstały Chrystus - "Baranek Boży". 

Jakie są pozostałe kolory Wielkanocne?

Okazuje się, że poza tymi kolorami Wielkanocnymi niezwykłą popularnością cieszą się odcienie pasteli. Przed świętami nie brakuje ich na rozmaitych dekoracjach świątecznych, ale także zastawach lub obrusach Wielkanocnych. Wśród najczęstszych barw króluje pudrowy róż, fiolet oraz błękit, a nawet zieleń, które są nowoczesną propozycją dla tradycyjnych kolorów. 

Dla nich również można znaleźć symbolikę Wielkanocną, ponieważ fioletowy oznacza pamięć o męce i ofierze Jezusa, natomiast niebieski to symbol nieba oraz obietnicy danej ludziom przez Boga. Co z różowym? W kalendarzu liturgicznym jest on związany z radością i można go zaobserwować w 4. niedziele Wielkiego Postu. Czy z czasem wyprą one klasyczne kolory Wielkanocne?  

Tego nie wiemy, ale z pewnością na święta można połączyć je ze sobą, tworząc coś nowego np. pomalować w nie pisanki. Warto zdać sobie sprawę, że nasi przodkowie nie wymyślili bieli, zieleni oraz żółci bez powodu. Skoro wierzyli, że te kolory Wielkanocne przynoszą im pomyślność, to na pewno jest w ich wierzeniach ziarnko prawdy. Czy w kościele katolickim w okresie Wielkanocy również pojawiają się te same barwy?  

Czy kolory liturgiczne są takie same?

Kolory szat liturgicznych nie są zakładane pod wpływem upodobań, a zgodnie z danym okresem liturgicznym. W Wielkim Poście w kościołach można zauważyć fiolet, symbol pokuty. Co ciekawe w 4. niedzielę Wielkiego Postu kapłani są w szatach różowych. Natomiast to nie wszystkie barwy związane z czasem Wielkanocy, ponieważ w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek oraz liturgiach ku czci Męki Pańskiej zakłada się kolor czerwony. Symbolizuje on męczeństwo oraz Ducha Świętego.  

W okresie Wielkanocnym zgodnie z kalendarzem liturgicznym powinniśmy widzieć w kościele biel, ale często zastępuje ją złoto lub srebro. Wszystkie te trzy kolory są dopuszczalne w Wielkanoc, ponieważ w dzień świąteczny kolor złoty lub srebrny mogą zastąpić każdy inny. Potwierdza to instrukcja „Redemptionis sacramentum” z 2004 roku.   

Źródło: urzadzamy.pl, eska.pl, daysandplaces.pl, msze.info

Zobacz też:

Czy podczas matury można wyjść do toalety? Sprawdź, odpowiedź może zaskoczyć

Górskie stawy rozmarzają. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów

Co grozi za ściąganie na maturze? Unieważniony egzamin to nie wszystko

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wielkanoc | ciekawostki | rozrywka