Reklama
Reklama

Tylko tam zobaczysz Wąwóz i Wodospad Czarownic. To miejsce jest w Małopolsce

Niezwykłe skały o nietypowych nazwach, piękne widoki oraz niesłychane legendy. Ten rezerwat przyrody zachwyca i jest idealny na wiosenne wędrówki. Gdzie leży Skamieniałe Miasto? Co warto w nim zobaczyć oraz jakie tajemnice skrywa? Wąwóz i Wodospad Czarownic to nie wszystko!

Gdzie znaleźć rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto?

Rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się w Małopolsce, a dokładnie w Ciężkowicach około 30 km od Krakowa. To wyjątkowe miejsce przykuwa wzrok miłośników natury oraz ludowych wierzeń. Na terenie tego rezerwatu znajdują skały o niebywałych rozmiarach i kształtach, ale także kładka oraz kilka szlaków. Skąd w tym zakątku takie cuda natury? Miejscowi mają kilka odpowiedzi.

Większość legend o Skamieniałym Mieście opiera się na postaciach czarownic, które miały tam się spotykać, o czym świadczy tajemniczy krąg ogniskowy. Inna opowieść wskazuje na to, że kiedyś skały były terenem wioski, na którą wiedźmy rzuciły zaklęcie, zamieniając je w ogromne kamienie. Istnieje jeszcze kilka innych legend, spisanych przez Seweryna Udzielę i Feliksa Piaseckiego, które również cieszą się popularnością. 

Jak naprawdę powstało Skamieniałe Miasto? Badacze wskazali, że atrakcyjne turystycznie głazy są z osadów dna morskiego i były jeszcze przed pojawieniem się dinozaurów! 

Wąwóz i Wodospad Czarownic, czy Grunwald i Baszta Paderewskiego?

Turyści mają do wyboru aż cztery trasy zwiedzania rezerwatu, trzy z nich można przejść od 2 do 3 godzin. Natomiast ostatnia zajmuje troszkę więcej czasu, bo aż 4 godziny, podczas których pokonuje się 4,5 km. Na uwagę zasługuje znajdująca się tuż przy wejściu skała o nazwie Grunwald, która jest największa w rezerwacie. 

Nazwę tą nosi od 1910 roku, kiedy Ignacy Jan Paderewski ufundował znajdującą się w niej tablicę pamiątkową. Ten wybitny muzyk często bywał na terenie Skamieniałego Miasta, ponieważ jego dworek znajdował się niedaleko w Kąśnej Dolnej. Nie bez powodu w rezerwacie znajduje się Baszta Paderewskiego. 

Inne skały rezerwatu są nie mniej ciekawe od Grunwaldu, a na szlaku można znaleźć głazy: Orzeł, Piramidy, Piekiełko, Żółw oraz Pieczarki, Cyganki i Skałki z Krzyżem. Poza Skamieniałym Miastem znajduje się Wąwóz Czarownic, który robi niebywałe wrażenie. Jest rozpadliną długą na 40 metrów oraz szeroką na 4 metry! Z dwóch stron turystów otaczają skalne ściany, a na samym końcu wąwozu jest wodospad. 

Na terenie rezerwatu znajdują się też chronione gatunki roślin takie jak bluszcz pospolity, paprotka zwyczajna, kruszownica szorstka. Natomiast ze zwierząt są to wiewiórki, lisy oraz motyle m.in. paź królowej i witeź żeglarz. Do największych atrakcji zaliczają się szczeliny skalne, w których są według wierzeń ukryte skarby. Warty uwagi jest także nos czarownicy oraz labirynt skalny. 

Jakie atrakcje warto zobaczyć?

Skamieniałe Miasto to zaledwie część wycieczkowego planu, ponieważ niedaleko rezerwatu znajduje się Park Zdrojowy w Ciężkowicach. Są tam urządzenia do hydroterapii, ale także ogrody, plac zabaw, tężnia oraz arboretum. W tym samym mieście na turystów czeka jeszcze Ścieżka w Koronach Drzew, liczy 1000 m długości, a w najwyższym miejscu ma aż 22 m wysokości! Z trasy widać Panoramę na Pasmo Brzanki. 

Źródła: skamienialemiasto.pl, plannawypad.pl

Zobacz też:

To może cię pogrążyć na maturze. Sprawdź zasady od CKE, których musisz przestrzegać

Czy rodzice oczekują cudów od nauczycieli? Sprawdź, gdzie leży problem

Tak wygląda serialowa Adamczycha. Znajdziesz ją na Podkarpaciu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | rozrywka | ciekawe miejsca | przyroda