Wyniki z tego przedmiotu gorsze niż przed rokiem. Egzamin ósmoklasisty 2025
Dzisiaj (4 lipca) Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak spisali się uczniowie? Jeden przedmiot wypadł gorzej niż rok temu. Gdzie wyniki były najwyższe i jaki mają wpływ na rekrutacje do szkół średnich?
Egzamin ósmoklasisty 2025 pisało około 362 200 osób, które miały zwiększony czas pracy oraz nie musiały wstrzelić się w “klucz" zadań otwartych. Okazuje się, że nie do końca było to pomocne.
Z każdego egzaminu uczniowie uzyskali średnio:
- 64 proc. punktów - język polski,
- 50 proc. punktów - matematyka,
- 70 proc. punktów - język angielski,
Jak widać, najgorzej ósmoklasiści napisali matematykę, a najlepiej język angielski. CKE uważa, że wynika to z trudniejszego niż w latach ubiegłych arkusza z matematyki, który zawierał znacznie więcej zadań otwartych. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z miast, a najwyżej w skali całego kraju wypadła Małopolska i Mazowsze. Indywidualne wyniki egzaminu ósmoklasisty są dostępne po zalogowaniu na stronie ziu.gov.pl.
Warto pamiętać, że egzamin ósmoklasisty nie ma progu zaliczeniowego, czyli niezależnie od uzyskanego wyniku zdał go każdy uczeń. Jednak ten egzamin jest warunkiem ukończenia podstawówki. Jak wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 skomentowała ekspertka i polonistka?
Na egzaminie ósmoklasisty 2025 z matematyki najlepiej poszło zadanie 9., w którym należało obliczyć czas przy danej drodze i prędkości. Poprawnie rozwiązało je 83 proc. zdających! Co wypadło w tej części egzaminu słabo? Zadanie 20., w którym trzeba było wyliczyć pole czworokąta AECF metodą podziału na mniejsze wielokąty lub metodą uzupełniania do większych wielokątów. Statystyka CKE pokazuje, że tylko 26 proc. ósmoklasistów potrafiło to rozwiązać. Jak wypadł język polski?
Najłatwiejsze na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego były związki frazeologiczne, w zadaniu 17., gdzie 94 proc. uczniów wybrało poprawną odpowiedź. Jednak może szokować to, co ósmoklasiści rozwiązali najsłabiej, bo zaledwie 26 proc. z nich. Zadanie 10. wymagało znajomości interpunkcji, gdzie należało wstawić w odpowiednie miejsca w tekście trzy przecinki. Natomiast w drugiej części egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego zdający zdecydowali się pisać opowiadanie (56 proc.), a pozostali (42 proc.) wybrali przemówienie.
Zobacz też: Dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. Jak je zdobyć?
Co z językiem angielskim, który wypadł najlepiej? Tutaj 86 proc. ósmoklasistów właściwie określiła kontekst wypowiedzi w zadaniu 7., ale o wiele gorzej było ze znajomością środków językowych w zadaniu 13. Teraz widać, co jeszcze wymaga podszlifowania w nauczaniu szkół podstawowych.
Uczniowie za świadectwo szkoły podstawowej mogą uzyskać maksymalnie 100 punktów. Tak samo jest za egzamin ósmoklasisty, ale tutaj za każdą jego część jest inna punktacja:
- Język polski - 35 punktów,
- Matematyka - 35 punktów,
- Język angielski - 30 punktów,
Łącznie za świadectwo oraz wyniki egzaminu ósmoklasiści mogą maksymalnie uzyskać 200 punktów do rekrutacji. Po odbiorze zaświadczeń należy uzupełnić wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Dopiero potem placówka ustala minimalną liczbę punktów “próg" niezbędny do przyjęcia. Co, kiedy nie znajdziesz się na listach rankingowych, a twoja liczba punktów jest równa progowi wybranej szkoły? Możesz odwołać się od tej decyzji w trybie ustawowym.
Do trzech dni od wyników rekrutacji rodzice muszą wystąpić z wnioskiem do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie nieprzyjęcia ich dziecka. Wtedy przez następne trzy dni komisja ma obowiązek przygotować uzasadnienie, od którego nadal można odwołać się do dyrektora szkoły. Dopiero na samym końcu istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego.
Co z postępowaniem uzupełniającym do szkół średnich? Lista placówek z wolnymi miejscami jest dostępna na stronach internetowych kuratoriów oświaty.
Źródło: cke.gov.pl, gov.pl, wydarzenia.interia.pl.
Zobacz też:
Do Rijeki dojedziesz pociągiem. Co warto zobaczyć w tym chorwackim mieście?
300 plus dla ucznia na nowy rok szkolny. Warto wcześniej złożyć wniosek
Najlepsze miejsca na wakacje z rodziną. Polska wyprzedziła Hiszpanię i Grecję