Wysyłasz życzenia wielkanocne? Ten jeden błąd może cię ośmieszyć
Zapewne zastanawiasz się w ferworze przygotowań do świąt, jak sprawnie złożyć życzenia Wielkanocne. W internecie nie brakuje kreatywnych pomysłów na tę okazję, a najczęściej życzenia Wielkanocne są krótkie i proste, gotowe do skopiowania, ale też do wydruku. Jedni wolą składać je w formie oficjalnej, inni wysyłają popularne gify. Pozostali sami nie wiedzą, czy życzyć "Świąt Wielkanocnych", a może "Świąt Wielkiejnocy" lub po prostu "Wesołego Alleluja". Dzięki tym 5 zasadom unikniesz wielkanocnego faux pas.
W sieci roi się od życzeń Wielkanocnych, przez co każdy może znaleźć wśród nich te najlepsze. Czy to znaczy, że nie mają one w sobie błędów? Bardzo często w gotowych życzeniach na Wielkanoc nie brakuje "byków". Jak się przed nimi ustrzec i nie dodawać sobie nerwów w przedświątecznym czasie?
Mało kto zadaje sobie trud, aby wysłać ręcznie pisane pocztówki lub kartki świąteczne, bo wyparły je SMS-y i inne komunikatory społecznościowe. Życzenia wielkanocne do skopiowania lub przekazania dalej są najwygodniejszą oraz najszybszą opcją wymieniania uprzejmości. Jak złożyć krótkie, proste i bezbłędne życzenia Wielkanocne? Pamiętaj o tych zasadach.
Reguły ortograficzne są nieubłagane i każdy powinien je doskonale pamiętać ze szkoły. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna, o czym możemy przekonać się, odbierając życzenia wielkanocne. Czy słowo "święta" powinniśmy pisać dużą literą? Językoznawcy przewidują dowolność w tym zakresie, ale pod jednym warunkiem.
- "Święta" nie są nazwą własną, ale zawierają w sobie elementy uczuciowe i grzecznościowe, przez co dopuszcza się zapisywanie ich wielką oraz małą literą. Należy pamiętać jedynie o tym, że popularne zapisy: "Świąt wielkanocnych" lub "świąt Wielkanocnych" są błędem. Decydując się zapisać wyraz "świąt" dużą lub małą literą należy być konsekwentnym, a więc poprawnie będzie: "świąt wielkanocnych". Można też zapisać "Świąt Wielkanocnych", co podkreśla względy uczuciowe i grzecznościowe do tego okresu w roku.
- Okazuje się, że słowo "Wielkanoc" również co roku zbiera tęgie baty przez życzenia wielkanocne. Tutaj reguły są bezwzględne, ponieważ jest to nazwa świąt, tak samo, jak innych dni świątecznych np. Wielki Piątek lub Poniedziałek Wielkanocny. Dlaczego więc wyraz "wielkanocnych" piszemy małą literą? Jest on pochodnym przymiotnikiem słowa "Wielkanoc", a w języku polskim są one pisane małą literą.
- Skoro już mamy Wielkanoc, to czy można składać życzenia "Wielkiejnocy", "święta Wielkiejnocy" albo "Wielkiej Nocy"? Dwie z nich są poprawną propozycją uprzejmości świątecznych, a ostatnia nie za bardzo. Składając krótkie, proste i bezbłędne życzenia językoznawcy odradzają stosowania "Wielkiej Nocy".
- Zdarza się, że forma życzeń wielkanocnych jest skrócona do popularnego "Wesołego Alleluja", czy tak też można sobie wzajemnie winszować? Wokół hebrajskiego słowa "alleluja", które w tłumaczeniu brzmi "chwalcie Jahwe" opiera się cała religijna tajemnica świąt wielkanocnych. Po okresie Wielkiego Postu właśnie w Wielkanoc po raz pierwszy następuje aklamacja poprzedzona sekwencją wielkanocną "Victimae paschali laudes". Z tego powodu jak najbardziej można życzyć "Wesołego Alleluja", ale pod żadnym pozorem nie używać "wesołego Alleluja"!
- Osoby podchodzące do świąt wielkanocnych z dystansem często składają życzenia w stylu "mokrego dyngusa" lub "śmigusa-dyngusa". Nie należy życzyć "mokrego śmigusa dyngusa", ponieważ zawsze zapisujemy go małą literą z łącznikiem. Podobnie jest z "zajączkiem wielkanocnym" oraz "lanym poniedziałkiem".
Jakie życzenia Wielkanocne 2025 będą językowym bezpiecznym wyborem? Tutaj znajdują się piękne i krótkie propozycje do wykorzystania.
- "Spokojnych i radosnych świąt wielkanocnych/Świąt Wielkanocnych"
- "Zdrowych i rodzinnych świąt Wielkiejnocy"
- "Wesołego Alleluja"
- "Wesołych Świąt i mokrego dyngusa/śmigusa-dyngusa"
Znając już zasady ortograficzne życzeń wielkanocnych, możesz ze spokojną głową składać je swoim bliskim.
Źródło: dobrzenapisane.pl, g.pl, sjp.pwn.pl
Zobacz też:
Bezpłatny e-dziennik dla wszystkich? MEN w końcu zabiera głos
Dziadowska noc i inne "despety" Wielkanocne. Te tradycje to hit!