Zadomowiły się na bulwarach. Te szkodniki zagrażają ludziom i zwierzętom
Nutrie amerykańskie po raz kolejny sprawiły niemały kłopot mieszkańcom Śląska. Dlaczego te zwierzęta są tak niebezpieczne? Przez ich obecność cierpli nie tylko przyroda, ale także ludzie. Jakie kroki podejmie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach? Są dwie opcje losów nutrii.
W Rudach w województwie śląskim miejscowi odkryli obecność nutrii amerykańskiej, przez co Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach podjęła działania. Po sprawdzeniu miejsca okazało się, że w pobliżu rzeki Rudy faktycznie rozgościły się nutrie. Nie jest to pierwsza taka sytuacja na Śląsku, a populacja tych zwierząt cały czas wzrasta. W Rybniku odnotowano już około 150 nutrii, które zamieszkują także m.in. Jaworzno, Wodzisław Śląski oraz okolice rzek, a nawet miejsca objęte ochroną.
Mieszkańcy Rud w przeciwieństwie do RDOŚ zaobserwowali w okolicach rzeki dwie nutrie, ale urzędnicy tylko jedną. Wersję o dwóch szkodnikach podziela organizacja Aktywni Team oraz dodaje, że nutrie żyją w tym miejscu od kilku lat! Co na to RDOŚ? Obiecali podjąć działania zaradcze, czyli odłowić nutrię widzianą przez nich w Rudach. W efekcie zwierzę trafi do azylu lub zostanie pozbawione życia w sposób najmożliwiej humanitarny. Skąd taka decyzja o losie nutrii?
Nutrie amerykańskie są dla nas oraz środowiska niezwykle niebezpieczne, z tego powodu zalicza się je do obcych gatunków inwazyjnych. Według litery prawa RDOŚ mają działać w takich sytuacjach od razu, a na eliminację gatunku inwazyjnego przewiduje się dla nich czas 3 miesięcy.
W praktyce sprowadza się to do planów odłowienia nutrii, a potem jej los jest zależny od środków finansowych i miejsca dla niej w ośrodku azylu. W Polsce jest tylko jeden taki obiekt, który ma zezwolenie na przetrzymywanie nutrii amerykańskiej.
Drugi scenariusz, kiedy nutria nie trafi do azylu, jest dla wielu przerażający, ale zgodny z prawem. Gatunek ten pozostawiony na wolności wyrządza ogromne szkody, ponieważ niszczy rodzime rośliny, ale także wypiera zwierzęta. Nutrie amerykańskie niszczą rzeki, stawy, ale także drogi i chodniki, co więcej mogą osiedlić się na terenach prywatnych.
Czy nutrie są niebezpieczne dla ludzi? Na przestrzeni lat odnotowano przypadki pogryzienia przez te zwierzęta. Są one nosicielami wielu pasożytów i patogenów niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia. Woda, w której przebywają nutrie, może być zanieczyszczona m.in. leptospirozą, toksoplazmozą i gruźlicą. Czy w obliczu tych zagrożeń uśmiercenie nutrii nadal jest złym rozwiązaniem?
Nutria amerykańska wygląda niepozornie, ale nie można dać się jej zwieść. Zwierze to wyróżnia się pomarańczowymi długimi siekaczami, których trudno nie zauważyć. Nutria jest podobna do bobra, ale różni się od niego łuskowatym ogonem, krótkimi kończynami oraz małymi oczami i uszami. Ten gatunek osiąga od 70 do 140 cm długości oraz waży około 9 kg, a ich futro ma odcień brązu, szarości lub czerni.
Źródło: gov.pl, nowiny.pl, national-geographic.pl
Zobacz też:
Czy rodzice oczekują cudów od nauczycieli? Sprawdź, gdzie leży problem
Tak wygląda serialowa Adamczycha. Znajdziesz ją na Podkarpaciu
Z tymi zadaniami ósmoklasiści mieli problem. Słabe wyniki z jednego przedmiotu