Zaskoczenie na próbnej maturze z matematyki. To nie logarytmy pokonały zdających
Próbna matura to dobry test przed majowym egzaminem z matematyki. CKE podzieliło się wnioskami z diagnozy. Niektóre mogą zaskoczyć, choć dzięki temu wiadomo, co powtórzyć przed egzaminem dojrzałości. Skorzystaj z rad ekspertów, żeby zdać i zdobyć jak najwięcej punktów.
Do matury 2025 z matematyki został już mniej niż miesiąc czasu. Jak wynika z diagnozy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej uczniom nie sprawiają trudności "zadania jednoetapowe, wymagające wykonania jednej ewentualnie dwóch prostych i standardowych czynności". Na próbnej maturze w grudniu 2024 r. całkiem dobrze poradzili sobie np. z obliczeniem procentu składanego. Podobnie jak w poprzednich latach logarytmy i potęgi okazały się łatwe dla większości zdających.
Znacznie gorzej wyglądało to w przypadku zadań otwartych, w których trzeba zaplanować strategię rozwiązania (szczególnie z zakresu planimetrii oraz stereometrii) oraz pojawia się modelowanie matematyczne (zadanie optymalizacyjne). To trzeba jeszcze poćwiczyć przed maturą.
W arkuszu próbnego egzaminu z matematyki jednymi z najtrudniejszych okazały się zadania z geometrii. Należało w nich obliczyć:
- długość krawędzi tego spośród rozważanych prostopadłościanów, którego pole powierzchni całkowitej jest największe,
- miarę kąta rozwarcia stożka, gdy jest podana wysokość tego stożka i jego objętość.
Problemy sprawiło zadanie, w którym maturzyści mieli "wybrać właściwy wzór na objętość prostopadłościanu w zależności od długości najdłuższej krawędzi tego prostopadłościanu, wiedząc, że długości trzech krawędzi wychodzących z jednego wierzchołka są kolejnymi naturalnymi liczbami parzystymi".
Zaskakująco słabo młodzi ludzie poradzili sobie z zadaniem ze statystki. Wystarczyło obliczyć średnią arytmetyczną oraz medianę liczby przeczytanych książek w podanej grupie.
CKE w rekomendacjach dla maturzystów zwraca uwagę na czytanie poleceń i ich dokładne wykonywanie (pomocne są czasowniki operacyjne, które się tam pojawiają, można je sobie podkreślić).
W przypadku egzaminu z matematyki kluczowe jest:
- sprawdzenie poprawności obliczeń rachunkowych i przekształceń,
- staranne pisanie, bo czasem błędy wynikają z pośpiechu,
- uważne przenoszenie odpowiedzi z zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi, bo zaznaczenia w arkuszu nie będą w tych przypadkach sprawdzane i oceniane,
- sprawdzenie, czy w zadaniu o kontekście realistycznym, rozwiązanie ma sens.
Warto pamiętać, że:
- jeżeli w zadaniu należy wykazać prawdziwość jakiejś ogólnej własności, to podstawienie konkretnych liczb, a potem wnioskowanie na tej podstawie o prawdziwości takiej własności, nie jest dobrą metodą. Trzeba przeprowadzić rozumowanie ogólne,
- korzystanie z "Wybranych wzorów matematycznych na egzamin maturalny z matematyki" może być naprawdę pomocne.
Osoby, które najbardziej stresuje egzamin dojrzałości z matematyki powinny rozwiązać wszystkie zadania z materiałów dodatkowych od CKE. Im więcej przykładów zrobią przed maturą, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że coś ich zaskoczy na terminie głównym. Można ćwiczyć z włączonym stoperem, żeby wiedzieć, ile czasu zajmuje obliczanie konkretnych typów zadań.
Źródło: cke.gov.pl
Zobacz też:
Zapisała się na kartach Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej
Atak niedźwiedzia w Bieszczadach. Jak zachować się w takiej sytuacji?
Tylko tam zobaczysz Wąwóz i Wodospad Czarownic. To miejsce jest w Małopolsce