Algorytmy pomogą opracować antidotum na trucizny. Szansa dla 2 mln ludzi
Każdego roku z powodu ukąszeń węży cierpi ponad dwa miliony osób. Ponad 100 tys. z nich umiera, a 300 tys. poważnie cierpi z powodu późniejszych komplikacji. Aby zaradzić tej sytuacji, naukowcy już od lat starają się stworzyć skuteczne antidotum, które pomoże ofiarom ukąszeń. Niedawno nastąpił przełom w researchu, w którym pomógł deep learning.
Naukowcy za pomocą nowoczesnych narzędzi odkryli nowe białka, które nie występują naturalnie w przyrodzie. Dzięki nim mają szansę na stworzenie bezpieczniejszych, tańszych, a także łatwiej dostępnych leków i terapii, które pomogą ofiarom ukąszeń.
W wyniku ukąszeń węży każdego roku cierpią miliony osób. W niektórych przypadkach powodują śmierć pacjenta, w innych komplikacje, takie jak amputacje kończyn, ich deformacje czy różne stopnie trwałej niepełnosprawności. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej, Azji Południowej, Ameryki Łacińskiej oraz Papui-Nowej Gwinei, ponieważ to właśnie tam jadowite węże stanowią największe zagrożenie.
Aby uchronić ludzi przed konsekwencjami ukąszeń, naukowcy z UW Medicine Institute for Protein Design oraz Technical University of Denmark pracowali nad nowym antidotum, które pomogłoby zneutralizować jad węży zdradnicowatych, do których należą takie gatunki, jak kobry czy mamby. W skład ich jadu wchodzą śmiertelne toksyny trójpalczaste, które zabijają komórki i uszkadzają tkanki naszego organizmu.
Obecnie ukąszenia leczone są za pomocą przeciwciał, które pobrane są z osocza zwierząt. Ich produkcja jest jednak kosztowna, a skuteczność ograniczona. Leczenie może również powodować niebezpieczne skutki uboczne. Z tego powodu prace nad nowym antidotum było tak ważne
Prace nad nowym lekiem na jad wężów trwały długo i były bardzo pracochłonne. Przełom nastąpił dzięki deep learningowi, a dokładniej dzięki metodom obliczeniowym, które zostały na nim oparte. W ten sposób naukowcom udało się stworzyć nowe białka, które neutralizują neurotoksyczne właściwości, które niszczą komórki. Ich zaletą jest to, że charakteryzują się stabilnością termiczną. Naukowcom udało się prawie idealnie odwzorować projekt komputerowy na poziomie atomowym.
Białka sprawdziły się podczas testów laboratoryjnych na myszach. Po podaniu białka były one odporne na toksynę, która mogła okazać się śmiertelna. Mają mniejszy rozmiar niż używane do tej pory przeciwciała, przez co lepiej przenikają do tkanek i szybko neutralizują niebezpieczną substancję.
Badania nad białkami w dalszym ciągu trwają, a Uniwersytet Waszyngtoński już złożył wniosek patentowy dotyczący projektu i składu nowo stworzonych białek.
Źródło: sciencedaily.com
Zobacz też:
To najbardziej trująca roślina świata. Polacy zajadają się jej nasionami
Niezwykłe zjawisko to unikat w skali świata. Jest jak dobro narodowe
To jedyny w Polsce jadowity ssak. Jego obecność to ważny sygnał