Budzą się ze snu dopiero na początku kwietnia. Te żółwie to prawdziwe śpiochy
"Pierwsze młode żółwie błotne wygrzewają się na słońcu" w województwie, w którym gatunek ten uchodził za wymarły. Jak długo mogą przebywać pod wodą podczas zimowej hibernacji? Ile może trwać ich sen?
W Polsce żółw błotny jest objęty ochroną gatunkową od lat 30. XX wieku. W ostatnich dekadach liczebność tego gada spadła. W Poleskim Parku Narodowym działa specjalny ośrodek, do którego są przenoszone jaja żółwi, które nie zdążyły wykluć się przed zimą, aby młode osobniki miały szansę pojawić się na świecie.
Dorosłe osobniki chowają się przed ludźmi do wody, a jeżeli nie jest to możliwe, to do swojej skorupy. Żółwie błotne zazwyczaj zimują na dnie zbiorników wodnych. Zagrzebują się w grubej warstwie mułu i hibernują tam od połowy października do wiosny. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" wyjaśnia:
Pora wybudzenia się tych gadów zależy od warunków atmosferycznych. Może się to wydarzyć już po koniec marca, choć zazwyczaj następuje to raczej w kwietniu. Centrum CITIES w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie podaje, że "największa intensywność godów przypada na koniec kwietnia do czerwca". Odbywają się one w wodzie.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi 10 kwietnia poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych:
Zagrożenie dla tego gatunku stanowią m.in. zanik naturalnego środowiska życia, niszczenie miejsc lęgowych, nieprawidłowo prowadzone procesy osuszania terenu, zanieczyszczanie zbiorników wodnych (w tym odpadami komunalnymi), odławianie żółwi błotnych w celach handlowych.
Źródła: facebook.com/LasyPanstwoweLodz, facebook.com/PTOP.Salamandra, lasy.gov.pl, dzikiezycie.pl, cites.zoo.waw.pl, ekologia.pl
Zobacz też:
Co będzie na maturze z języka polskiego? Sprawdź przewidywania
Tam są największe złoża bursztynu w Polsce. Nie zgadniesz, jaki to region
Spektakularne zjawisko. Kolejny raz będzie widoczne za kilkaset tysięcy lat