Egzotyczne zwierzęta w parku narodowym. Jak należy reagować?
Turyści, którzy odwiedzili niedawno Kampinoski Park Narodowy, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Podczas spaceru spotkali nietypowych mieszkańców lasu, którzy z pozoru przypominali doskonale znane nam dziki. W rzeczywistości były to jednak wietnamskie świnki. To jednak nie wszystko, ponieważ w ostatnim dniach w parku narodowym można było również natknąć się na jeżozwierza. Jakim cudem egzotyczne zwierzęta znalazły się w lesie?
Obce gatunki inwazyjne to prawdziwe zagrożenie dla rodzimej przyrody. Przez to pojawienie się niespodziewanych gości na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego to nie tylko ciekawostka, ale również przestroga na przyszłość.
Do zdarzenia doszło podczas spaceru po żółtym szlaku w Kampinoskim Parku Narodowym, dokładnie w okolicach Truskawia. Turyści natknęli się na wietnamskie świnki i jeżozwierza. Początkowo wzbudzające ciekawość, mogą jednak prowadzić do niepokojących konsekwencji dla środowiska naturalnego.
Świnki wietnamskie to udomowiony gatunek, który przybył do naszego kraju z Azji Południowo-Wschodniej. W wielu krajach trzymane są jako zwierzęta hodowlane albo domowe. Należy jednak pamiętać, że nie należą do rodzimej fauny Polski, a w parku narodowym pojawiły się prawdopodobnie przez porzucenie przez właściciela. Na pierwszy rzut oka mogą przypominać młode dziki. Odróżnimy je jednak po krótszych nogach i bardziej krępej sylwetce, czarnym albo czarno-białym kolorze, a także zachowaniu — są wolniejsze od dzików i często są oswojone, przez co nie boją się ludzi.
Niecodziennym gościem w okolicach parku okazał się także jeżozwierz — duży, kolczasty ssak występujący naturalnie w Afryce i Azji. Prawdopodobnie uciekł z prywatnej hodowli. Choć wygląda niegroźnie, jego obecność również jest niepożądana. Może cierpieć z powodu zimna i niedoboru odpowiedniego pokarmu. Jednocześnie jest trudny do monitorowania — znalezienie jeżozwierza w lesie może stanowić wyzwanie.
Zobacz także: Odkryto nowy gatunek kreta. Zwierzę żyło 3 miliony lat temu
W ostatnich latach coraz częściej możemy zauważyć gatunki inwazyjne pojawiające się w polskich lasach. Mogą mieć one katastrofalne skutki na naturalne środowisko — niszczą roślinność, wypierają rodzime zwierzęta oraz sprawiają, ze delikatna równowaga ekosystemu zostaje zaburzona. Puszcza Kampinoska to jeden z najważniejszych obszarów chronionej przyrody w Polsce, przez co obecność egzotycznych i udomowianych zwierząt na jej terenie stanowi poważne zagrożenie dla delikatnego ekosystemu.
Jeśli zobaczymy obce gatunki inwazyjne zwierząt w środowisku naturalnym, powinniśmy reagować. Specjaliści apelują, aby przede wszystkim nie dokarmiać zwierząt, nie łapać ich na własną ręką, ani dotykać. Mogą być agresywne albo chore, a w obliczu zagrożenia mogą się bronić. Obserwację wystarczy zgłosić do służb danego parku narodowego albo do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajdziemy specjalny wzór zgłoszenia, dzięki któremu możemy to zrobić.
Źródło: facebook.com/KampinoskiPN
Zobacz też:
Mroczny zamek z serialu Wednesday istnieje naprawdę. Jedna z atrakcji jest wyjątkowa
Ma owoce podobne do jagód i jest silnie trujący. Spotkasz go w górach
Przejrzysta woda i mnóstwo atrakcji. "Polski Balaton" idealny na lato