Gdzie wyrzucić kołozeszyt? Najpierw musisz pamiętać o tej zasadzie
Rok szkolny już za nami, a wraz z nim mnóstwo kserokopii, zeszytów oraz kartek, których chcemy się pozbyć. Właściwa segregacja w tym przypadku nie stanowi zwykle problemu. Wątpliwości pojawiają się, kiedy jednak zamierzamy wyrzucić kołozeszyt — czyli zeszyt z metalowymi elementami. Podpowiadamy, do jakiego pojemnika go wyrzucić, aby dać mu drugie życie.
Segregacja śmieci to ważny element ochrony środowiska, szczególnie w przypadku makulatury. Z tego powodu podpowiadamy, gdzie wyrzucić jeden element wyprawki szkolnej, który zwykle sprawia problemy.
Kołozeszyt, czyli zeszyt ze spiralnym metalowym albo plastikowym grzbietem to popularny element szkolnej wyprawki. Kiedy jednak przestaje nam być potrzebny, warto wyrzucić go do odpowiedniego pojemnika na odpady. Jako że składa się nie tylko z papierowych kartek, ale również innych elementów należy pamiętać o pewnych zasadach.
Przed wyrzuceniem warto oddzielić kartki od grzbietu. Wyrzucamy je do niebieskiego kontenera na makulaturę, a inne elementy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, czyli do żółtego kontenera. Jeśli nie jesteśmy pewni, z czego został wykonany, możemy także umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Dzięki rozdzieleniu materiałów umożliwiamy ich skuteczny recykling. W przypadku papieru jest to bardzo ważne. Sam papier, nawet jeśli jest zapisany albo zadrukowany może ponownie zostać przetworzony na inne produkty papiernicze.
Zobacz także: Są prawdziwym utrapieniem. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucać koperty z okienkiem
Segregacja makulatury ma ogromne znaczenie na dla środowiska. Dzięki recyklingowi możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe surowce, ograniczamy emisję gazów cieplarnianych i realnie przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.
Dzięki recyklingowi papier zyskuje drugie życie. Powstaje z niego tektura, z tektury karton, a następnie karton falisty. Ostatecznie z papieru powstają np. opakowania na jajka. Warto także wziąć pod uwagę, że wyprodukowanie jednej tony papieru wymaga ścięcia aż 17 drzew. Tyle drzew w ciągu roku odpowiada za wyprodukowanie tlenu nawet dla 170 osób. Jako że człowiek rocznie zużywa średnio 50 kg papieru, każdy z nas odpowiada za wycinkę jednego drzewa rocznie. Pomimo tego, że rozkłada się stosunkowo szybko w środowisku naturalnym, bo jedynie od 3 do 5 miesięcy, jego recykling jest na pewno lepszym rozwiązaniem niż pozostawienie go jako odpad.
Źródło: gdzie-wyrzucic.com.pl, segregujna5.um.warszawa.pl
Zobacz też:
Spektakularne zjawisko w górach. Dosłownie "przelewa się" przez szczyty
Wyjątkowe miejsce w Europie. Podwodny kanion i gigantyczne fale
Gdy zauważysz tę falę, natychmiast wyjdź z wody. Groźne prądy w Bałtyku