Reklama
Reklama

Jej śmiech to powód do radości? Te zwierzęta wydają specyficzne odgłosy

Zwierzęta wydają dźwięki, które mogą przypominać ludzki śmiech. Dobrze znanym przykładem jest mewa śmieszka. Co oznacza, że „zakłada kominiarkę”? Sprawdź i dowiedz się, jaki ptak w Polsce brzmi podobnie jak rżenie konia.

Śmieszka bywa głośna

Śmieszka to ptak chroniony w Polsce, który zmienia wygląd. Jak wyjaśniono w artykule opublikowanym na stronie internetowej jestemnaptak.pl:

Mewa ta ma wielkość gołębia. Występuje nie tylko w rejonach nadmorskich i w pobliżu rzek, można ją też dostrzec na bronowanych polach czy wysypiskach śmieci (potocznie bywa nazywana śmieciarą). Nierzadko kradnie pożywienie innych ptaków. Odgłosy, które wydaje, przypominają śmiech, stąd nazwa. 

Choć można usłyszeć zarówno krótkie "kek", jak i natarczywe "krriarr" lub "kier". Śmieszka bywa bardzo głośna, np. gdy znajduje się w koloniach lęgowych lub żeruje w dużej grupie. 

Żaba śmieszka

Grzbiet tego zwierzęcia jest zielono-brunatny z ciemnymi plamami. Choć żaba śmieszka to duży płaz zaliczany do grupy żab zielonych. Występuje prawie w całej Europie, w tym m.in. w Polsce. 

Żaba śmieszka zyskała takie miano z powodu odgłosów, które wydają samce w okresie godowym. W "Encyklopedii leśnej" podano, że odbywają się one w maju i są bardzo intensywne - trwają przez całą dobę. 

Dzięcioł zielony też się śmieje?

Nie jest to jeden z najliczniejszych ptaków lęgowych w naszym kraju, ale ma charakterystyczny wygląd. Dorosły dzięcioł zielony ma szarozielone upierzenie i czerwoną czapeczkę na głowie. Można go spotkać na ziemi w pobliżu mrowisk, bo mrówki są jednym z głównych składników jego diety.

Ten ptak rzadko bębni, ale wydaje odgłosy, które kojarzą się z rżeniem konia. Dzięcioł zielony jest wielkości gołębia, więc często zanim zostanie zauważony, można usłyszeć dźwięki przypominające śmiech. 

Źródła: ekologia.pl, encyklopedialesna.com, jestemnaptak.pl, medianauka.pl, przyrodaslaska.pl, ptakipolski.pl

Zobacz też:

Czy rośliny inwazyjne są przyjazne pszczołom? Badacze podzieleni

Wyjątkowe zjawisko na plaży. Ciągnie się przez tysiące kilometrów

Niezwykłe zjawisko na niebie. Było widziane także z Polski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki naukowe