Reklama
Reklama

Kiedy matury poprawkowe? Sprawdź, kto może do nich przystąpić

Tegoroczne matury zaczęły się zaraz po majówce, 5 maja. Absolwentów szkół średnich czeka intensywny okres, który wiąże się z dużym stresem, a także zmęczeniem. Czasami każdemu może powinąć się noga, a wynik egzaminu może ostatecznie okazać niezadowalający. Z tego powodu przypominamy, w jakich sytuacjach można podejść do matury poprawkowej oraz kiedy wypada.

Matura to ważny moment w życiu młodego człowieka. Niestety czasami nie wszystko idzie po naszej myśli, a otrzymany wynik egzaminu jest niewystarczający. Na szczęście wiele osób może skorzystać z opcji poprawy matury. Sprawdzamy, w jaki sytuacjach można podejść do egzaminu ponownie.

Kiedy nie można przystąpić do matury poprawkowej?

Należy pamiętać, że egzamin poprawkowy nie jest możliwy w każdej sytuacji. Co roku Centralna Komisja Egzaminacyjna ostrzega uczniów przed błędami, które mogą skutkować unieważnieniem matury. Dzieje się tak zarówno w przypadku egzaminów obowiązkowych, jak i egzaminów dodatkowych na poziomie rozszerzonym czy dwujęzycznym.

W przypadku unieważnienia matury uczeń nie może podejść do egzaminu poprawkowego. Do takiej sytuacji może dojść, kiedy na salę zostanie wniesione przez abiturienta urządzenie telekomunikacyjne. Może to być telefon, smartwatch oraz jakiekolwiek inne urządzenie, które wyposażone jest w technologię, umożliwiającą łączenie się z innym urządzeniem albo z internetem. Unieważnieniem skutkuje również korzystanie z takiego sprzętu.

Do egzaminu poprawkowego nie mogą przystąpić również uczniowie, którzy nie zdali matury z dwóch lub więcej przedmiotów obowiązkowych w części pisemnej albo ustnej. Z poprawki nie skorzystają również uczniowie, którzy zdali maturę, ale chcą poprawić jej wynik. W takich przypadkach maturę można poprawić w ciągu pięciu kolejnych lat. W praktyce oznacza to, że kolejnym terminem matury, do której mogą podejść, jest maj 2026 roku.

Więcej informacji na temat matur znajdziesz tutaj

Kto może poprawić maturę w drugim terminie?

Podejście do egzaminu poprawkowego to opcja, z której skorzystać mogą osoby, które nie zdały tylko jednego egzaminu pisemnego albo ustnego. Oznacza to, że wynik, który uzyskały, wynosił mniej niż 30%. Warunkiem jest jednak to, że uczeń przystąpił do wszystkich egzaminów obowiązkowych i co najmniej jednego egzaminu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.

Warto jednak pamiętać, że do egzaminu poprawkowego można przystąpić również w kolejnych latach. Nie ma ograniczeń wiekowych, ani ograniczeń co do liczby podejść, które mogłyby uniemożliwić ponowne przystąpienie do matury. W takiej sytuacji należy jednak liczyć się z pewnymi kosztami. Opłata egzaminacyjna w tym przypadku pokrywa koszty związane z organizacją oraz przeprowadzeniem egzaminu. Można poprawić dowolną liczbę przedmiotów na poziomie podstawowym albo rozszerzonym. Trzeba będzie jednak trochę zaczekać, ponieważ kolejnym możliwym terminem na ponowne podejście do matury jest maj 2026 r.

Matura 2025. Terminy egzaminów poprawkowych

Terminy egzaminów poprawkowych na maturze 2025 ustalone zostały na wtorek 19 sierpnia i środę 20 sierpnia. Pierwszego dnia uczniowie będą mogli przystąpić do testów w części pisemnej, a zaczną się one o godzinie 9:00. Z kolei na drugi dzień zaplanowano egzaminy ustne, których dokładna godzina wyznaczona zostanie indywidualnie dla każdego maturzysty.

Przed przystąpieniem do matury poprawkowej konieczne jest złożenie odpowiedniej deklaracji do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Dokumenty należy dostarczyć w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyników matury 2025. To oznacza, że ostatecznym terminem będzie 15 lipca 2025 r.

Zobacz też:

Przypomina wronę siwą. Może przenosić groźne choroby

Dofinansowanie do wakacji 2025. Kto może skorzystać?

Najmłodsza wyspa Europy. Wstęp jest surowo zakazany

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: matura | szkolnictwo | edukacja | edukacja w Polsce