Malownicza kraina, której nie ma na mapie. Iście polskie widoki
Tej krainy nie znajdziemy na mapach. Kraszczady to stosunkowo nowa nazwa dla malowniczych terenów położonych na Lubelszczyźnie. Powoli zdobywają popularność wśród coraz większej rzeszy turystów i miłośników przyrody. My sprawdzamy, co możemy zobaczyć na terenie tej krainy oraz dlaczego warto ją odwiedzić.
Nasz kraj często kryje w sobie niedoceniane perełki, które tylko czekają na odkrycie. Tak też jest i w tym przypadku. Serce Lubelszczyzny to piękne, malownicze tereny, które warto odwiedzić w najbliższym czasie.
Kraszczady to kraina, którą znajdziemy w województwie lubelskim. To rozległe malownicze tereny w okolicach Krasnegostawu, które znajdują się na obszarze gmin, Gorzków, Rudnik i Żółkiewka. Obejmują również takie wsie jak Bobrowe, Olesina, Orłowo Drewniane i Murowane, Stryjów czy Kryniczki. Kraszczady znajdują się na Wyżynie Lubelskiej w mezoregionach Wyniosłości Giełczewskiej i Działów Grabowieckich.
Mimo że nie znajdziemy jej na mapie, nazwa Kraszczady jest używana coraz częściej przez turystów odwiedzających to miejsce, a także miłośników przyrody, którzy używają jej do podkreślenia niepowtarzalnych walorów tego miejsca. Kraszczady przywodzą na myśl Bieszczady, ale w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z dobrze znanymi nam górami. Nazwa wzięła się od malowniczych widoków, które dla odwiedzających kryją w sobie pewne podobieństwo z górskimi krajobrazami. Z kolei początek "kra" nawiązuje do miejscowości Krasnystaw, która znajduje się w sercu Lubelszczyzny.
Kraszczady objęte są ochroną, a na ich terenie znajdziemy Skierbieszowski Park Krajobrazowy, Obszary Chronionego Krajobrazu, rezerwaty przyrody oraz Obszary Natura 2000. To wyjątkowy teren o dużej lesistości, który głównie wykorzystywany jest rolniczo. Znajdziemy tam rzadką zabudowę oraz niezbyt rozbudowaną sieć dróg utwardzonych. Charakterystyczne dla tej krainy są malownicze wyżyny, które rozdzielają suche i podmokłe doliny, również te rzeczne. Najwyższe wzniesienia osiągają poziom jedynie 300 m n.p.m., przez co daleko im do gór. Miłośnicy przyrody mogą jednak podziwiać wąwozy lessowe, których głębokość wynosi w niektórych przypadkach nawet 20 metrów.
Turyści odwiedzający tę krainę mogą również zobaczyć liczne zabytki, które znajdują się na jej terenie albo w pobliżu. To doskonałe miejsce dla fanów sportu. Rozległe tereny nadają się idealnie do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i konnych, a zimą do narciarstwa biegowego. Lokalne władze pracują nad rozbudową szlaków oraz promowaniem tamtejszej kultury i historii. To świetne miejsce do aktywnego wypoczynku i oderwania się od zgiełku miasta.
Źródło: lubelskie.pl, miejscapolski.pl
Zobacz też:
Lodowce mogą przesunąć bieguny Ziemi? Oto, co mówi nauka
To zjawisko można spotkać w górach. Przeczy prawom fizyki
Wielkie ptaki z Egiptu budzą grozę w Polsce. To gatunek inwazyjny