Reklama
Reklama

Mamy to na kamerach. W Polsce udało się udokumentować rzadkie zwierze

Pierwszy raz wilk o czarnym umaszczeniu zaobserwowany został zeszłego lata. Teraz kamerom udało się jednak uchwycić kolejne osobniki o oryginalnym kolorze, a badacze są zafascynowani. Okazuje się, że z tą mutacją genetyczną związane są pewne korzyści. Fundacja SAVE Wildlife wyjaśnia, czym wyróżniają się czarne wilki.

Czarne wilki to nic wyjątkowego, ani niezwykłego. Powszechnie występują w Ameryce Północnej, w tym jednym z najbardziej znanych parków narodowych, Yellowstone. W Europie spotyka się je jednak o wiele rzadziej, przez co ich widok w Polsce nie jest zjawiskiem dobrze udokumentowanym. To powoli może się zmienić.

Czarne wilki w Polsce? Rzadka kreacja zaobserwowana przez kamery

Jak możemy przeczytać w poście opublikowanym na facebookowym profilu fundacji SAVE Wildlife, wilki w naszym kraju zwykle mają szare ubarwienie z małymi czarnymi albo rudawymi akcentami. W ostatnim czasie na kamerach udało się uchwycić dwa czarne osobniki, które podróżowały jeszcze z wilkiem o klasycznym umaszczeniu. Fundacja zapowiedziała, że nie zaprzestaje obserwacji i będzie śledzić, czy ciemne ubarwienie pozostanie wśród wilków, czy zaniknie.

Jak tłumaczy na swoim profilu, czarne umaszczenie jest wynikiem mutacji genetycznej, która powoduje nadprodukcję melaniny — czynnika odpowiedzialnego za ubarwienie sierści. Wariant ten nie jest jednak czymś nowym. Prawdopodobnie pojawił się on przez skrzyżowanie wilków z psami, co miało miejsce kilka tysięcy lat temu.

Z innym umaszczeniem idą korzyści i wady. Czarne wilki mogą szybko zaniknąć

Mutacja genetyczna odpowiada jednak nie tylko za kolor wilków. Może ona również przyczynić się do wzrostu odporności na jedną z najgroźniejszych dla tych zwierząt chorób, nosówkę. Naukowcy podejrzewają, że pochodzi ona od hodowanego przez ludzi bydła. Z czasem przeniosła się na psy, a później zaczęła rozprzestrzeniać się równie w środowisku naturalnym. Najnowsze badania wykazały, że gen czarnej sierści przed nią chroni.

Niestety wraz z nim wiążą się również negatywne konsekwencje. Widoczne są one u wilków, które posiadają gen odpowiadający za czerń podwójnie — są to tak zwane homozygoty. Niestety charakteryzują się one zmniejszoną reprodukcją oraz ogólnie gorszą kondycją. Wydają słabsze oraz mniej liczne potomstwo. Wysoki procent szczeniąt umiera jeszcze zanim w pełni dojrzeje.

Czarny gen może istnieć samodzielnie, ale często występuje również w parze z szarym. To właśnie wilki, które je w sobie łączą, uznaje się za najsilniejsze osobniki. Są one zdrowe, silne i zdolne do reprodukcji. Właśnie przez to gatunek ten nie zmienił ubarwienia na czarne na stałe.

Źródło: facebook.com/SAVE.WildlifePL

Zobacz też:

Polski zamek, który ma 99 wież. Dlaczego nie wybudowano setnej?

Fala na Bałyku sięgała czwartego piętra. Grozi nam tsunami?

Ma tylko jedną wieżę. Stąd zobaczysz najpiękniejszy widok na Karkonosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawostki