Największa wyspa na świecie pęka w szybkim tempie. Szczeliny to problem
Arktyka to teren, który najmocniej zagrożony jest zmianami klimatu. To właśnie tam postępują one najszybciej i mogą przyczynić się do konsekwencji, które wpływ będą miały na środowisko naturalne na całym świecie. Dzięki nowoczesnym narzędziom w ostatnim czasie naukowcy mogą dowiedzieć się na ich temat coraz więcej istotnych faktów. Najnowsze badania pokazały, jak na Grenlandii powstają pęknięcia.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile Grenlandia kryje w sobie lodu. Naukowcy oszacowali, że stopnienie całej wyspy mogłoby spowodować podniesienie się poziomu oceanów i mórz nawet o siedem metrów wysokości. Niestety nowe prognozy nie napawają optymizmem. Badacze zbadali pęknięcia, które występują na wyspie i doszli do niepokojących wniosków.
Najnowsze techniki badań pozwalają naukowcom na zebranie większej ilości danych, a tym samym zobaczenie zjawisk, które występują na naszej planecie z szerszej perspektywy. W przypadku nowego badania Grenlandii użyto ponad 8 tys. map powierzchni terenu, które uzyskano dzięki wysokiej jakości zdjęciom satelitarnym. Przeanalizowanie tak dużej próby pozwoliło naukowcom na zbadanie szczelin oraz pęknięć w pokrywie lodowej na przestrzeni pięciu lat. Pierwsza próbka zdjęć pochodziła z 2016 roku, a druga z 2021.
Dzięki analizie krawędzi wiecznej zmarzliny oraz miejsc, w których lodowce spotykają się z morzem, naukowcy mogli oszacować, w jakim tempie zachodzą zmiany.
Badania pokazały zmiany w lodowcu, które nastąpiły jako wynik ocieplenia klimatu. Co ciekawe, po raz pierwszy naukowcom udało się zaobserwować to, jak szczeliny zachowywały się na przestrzeni lat. Okazało się, że topnienie lodowców skutkuje nie tylko pojawianiem się nowych pęknięć i krawędzi, ale także pogłębianiem się ich i rozszerzaniem. To właśnie takie zmiany dominują na wiecznej zmarzlinie Grenlandii. Niestety to właśnie to zjawisko może przyspieszyć proces utraty lodu w Arktyce. Jak podkreśla profesor Ian Howat, który jest współautorem opracowanego badania, głębsze i szersze szczeliny prowadzą do poważniejszych problemów. Roztopiona woda wraz z ciepłem wnika do wnętrza lodowca i powoduje szybsze cielenie się lodowców. Jest to swego rodzaju efekt domino — jedna szczelina może przyspieszyć powstawanie coraz to nowych i głębszych pęknięć.
Naukowcy w nowym badaniu nie tylko tłumaczą mechanizm topienia się lodowców, ale również podają twarde dane. Według analizy proces topnienia lodowców w niektórych miejscach Grenlandii w ciągu pięciu lat (2016-2021) przyspieszył aż o 25 proc. (z marginesem błędu plus/minus 10 proc.), a jednym z najszybciej topiących się lodowców jest Semeq Kujalleg.
Źródło: phys.org
Zobacz też:
Niezwykłe zjawisko na niebie. Kiedy i gdzie można je zobaczyć?
Popularny suplement spowalnia starzenie. Nowe badania dostarczają dowodów