Nie tylko bukszpan i bazie. Poznaj rośliny, które tworzą wielkanocny klimat
Dziś bazie pojawiają się jako ozdoba świątecznego stołu, dawniej wierzono, że połknięcie tych z poświęconej palmy może mieć pozytywne skutki. Sprawdź, co symbolizuje bukszpan i jaka roślina bywa nazywana "kwiatem wielkanocnym".
Wierzba iwa bywa nazywana "pierwszą palmą". Bazie kojarzą się z wiosną. Dawniej wierzono, że te, które znalazły się w poświęconej palmie, warto połknąć. Miało to zapobiegać bólom głowy i gardła przez cały rok. Na wsiach umieszczano je pod pierwszą zaoraną skibą ziemi, żeby zapewnić sobie urodzaj. Uzdrawiać miały także sproszkowane kotki bazi, dlatego były dodawane do naparów z ziół.
Najczęściej do ozdobienia koszyczka ze święconką jest używany bukszpan, jako symbol trwałości życia oraz nieśmiertelności. Mniej oczywista, ale wykorzystywana do upiększenia stołu wielkanocnego, jest borówka brusznica. Zdarza się to np. na Śląsku.
Zgodnie z ludową tradycją w kompozycji powinny się znaleźć gałązki:
- brzozy,
- kwitnącej wierzby,
- leszczyny.
Wielkanocny bukiet mogą uzupełnić:
- dereń jadalny (już kilka stuleci temu był sadzony w szlacheckich ogrodach),
- forsycje (symbol światła i radości następujących po zimie),
- gałązka kwitnącej czereśni.
Najlepiej wstawić go do wazonu ceramicznego, a nie szklanego.
Oliwka to znak pokoju i pojednania. Mniej osób wie, jak bywa nazywana sasanka. W gwarze to futrzany zawilec lub kwiat wielkanocny. Fioletowe płatki są kojarzone z kolorem ornatów kapłanów. Symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa.
Ozdobą wielkanocnego stołu jest rzeżucha. Należy do rodziny kapustowatych i łatwo można ją wyhodować w domu, a potem podać z jajkami, twarożkiem czy na kanapkach. Zawiera m.in. witamy A, C, K, E oraz składniki mineralne. Symbolizuje nadzieję i energię wynikającą z rozkwitającej przyrody.
Wiosenny akcent wprowadza owies wielkanocny. Zielona trawka ładnie prezentuje się w skorupkach jaj. Również ona ma symbolizować odrodzenie, które kojarzy się z tymi świętami.
Źródła: opoka.org.pl, halowies.pl, strefaagro.pl, encyklopedia.lasypolskie.pl, kobieta.interia.pl, kalendarzrolnikow.pl, zielonyogrodek.pl, doz.pl. ekologia.pl, zielonyogrodek.pl, gazetalubuska.pl, suprasl.bialystok.lasy.gov.pl, powiatdebicki.pl
Zobacz też:
Co będzie na maturze z języka polskiego? Sprawdź przewidywania
Tam są największe złoża bursztynu w Polsce. Nie zgadniesz, jaki to region
Spektakularne zjawisko. Kolejny raz będzie widoczne za kilkaset tysięcy lat