Niezwykłe właściwości owsa. Naukowcy liczą, że pomogą chorym na raka
Owies, a dokładnie zawarte w nim beta-glukany przyciągają coraz większą uwagę naukowców ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Mogą wspierać układ odpornościowy, chronić serce, a także działać przeciwzapalnie. Najnowsze badania pokazują, że są nadzieją dla chorych na raka. Sprawdzamy, w jaki sposób mogą pomóc badaczom w rozwoju medycyny.
W ostatnich latach badania nad beta-glukanami nabrały tempa, a nowe odkrycia napawają specjalistów nadzieją. Będą pomocne w walce z popularnymi chorobami.
Najnowsze odkrycie zawdzięczamy naukowcom ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zespół badawczy z Instytutu nauk o Żywieniu Człowieka we współpracy z innymi polskimi ośrodkami naukowymi już od kilkunastu lat analizuje działanie beta-glukanów na nasz organizm. To polisacharydy, które pozyskiwane są z owsa. Naukowcy już od lat wiedzieli o ich prozdrowotnych właściwościach. Cukry złożone, które zawarte są w tej roślinie, mogą łagodzić stany zapalne jelit, sprzyjać regeneracji błony śluzowej żołądka i hamować rozwój nowotworów jelita grubego.
Obecnie badacze testują działanie beta-glukanów na świni domowej, a także na hodowlach komórek pobranych z ludzkiego jelita grubego. Ich celem jest sprawdzenie, czy substancje te mogą być wykorzystywane jako składniki żywności, które łączą wartości odżywcze z właściwościami leczniczymi. Naukowcy czekają na wyniki analiz. Jeśli te potwierdzą wcześniejsze obserwacje, beta-glukany będą mogły wspomagać leczenie chorób jelit.
Naukowcy liczą, że ich badania rozpoczną nową erę w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. Kolejnym etapem ich pracy ma być opracowanie zastosowania beta-glukanów w codziennej praktyce zarówno dietetycznej, jak i klinicznej.
Na choroby zapalne jelit, a także nowotwory jelita grubego każdego dnia cierpi coraz więcej ludzi w Polsce i na świecie. Jednym z najpopularniejszych schorzeń jest choroba Leśniowskiego-Crohna, z którą według szacunków zmaga się nawet 10 milionów pacjentów na świecie. Z kolei rak jelita grubego to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, zaraz po nowotworze płuc. Każdego roku wykrywany jest u 1,8 mln osób. Proces leczenia nie należy do najprostszych, a chorzy muszą zmagać się z bolesnymi i uciążliwymi objawami. Z tego powodu naukowcy są zdeterminowani do znalezienia nowych i skutecznych metod, dzięki którym będą mogli wspomóc pacjentów w farmakoterapii.
Źródło: naukawpolsce.pl
Zobacz też:
Naukowcy odkryli najbardziej jadowitego węża. To nadzieja dla przyszłych badań
Asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię? NASA podnosi poziom zagrożenia