Reklama
Reklama

Niezwykłe zimowe zjawisko. Widziane na jeziorach i w Tatrach

Unikatowa flora i fauna Tatr zachwyca turystów podczas każdej pory roku. Zimą można jednak zaobserwować niezwykłe zjawiska, które pojawiają się bardzo rzadko. Niedawno pojawiły się spektakularne lodowe formacje, które niektórym przypominają zamarznięte kwiaty. Tatrzański Park Narodowy tłumaczy, jakie warunki muszą panować, aby powstały.

Zima w górach zapiera dech w piersiach. Śnieżny krajobraz kryje w sobie piękne niespodzianki, które zachwycają odwiedzających Tatry. Lodowe kwiaty to jedna z nich.

Z lekcji geografii: Lodowe kwiaty w Tatrach. Jak powstają?

Piękne zamarznięte formacje, nazywane przez niektórych lodowymi kwiatami to nic innego jak lód włóknisty. To, jak powstaje tłumaczy Tomasz Zając w filmie zrealizowanym przez Zespół Aktywnej Edukacji TPN.

Kwiaty to długie i cienkie włókna lodu, które wręcz wyrastają z ziemi bardzo blisko siebie. Najczęściej można je spotkać w pobliżu górskich strumieni albo przy ścianach skalnych w górskich dolinach. Występują późną jesienią, a czasami można zobaczyć je również zimą. Aby powstały konieczne są pewne warunki pogodowe.

Ziemia nie może być zamarznięta. Przez to, że panuje w niej dodatnia temperatura, woda może się po niej swobodnie przemieszczać w stanie ciekłym. Podłoże musi mieć również wystarczającą ilość porów, aby możliwe było doprowadzenie wody na powierzchnię. Natomiast przy gruncie temperatura musi być ujemna. Dzięki temu możliwy jest wzrost lodu w formie włókien. Co ciekawe, wraz z wodą przemieszczają się cząsteczki gleby, co może prowadzić do jej erozji, a także kształtowania krajobrazu czy niszczenia szlaków lub dróg.

Piękne, ale rzadkie zjawisko. Zdarza się tylko czasami

Lodowe kwiaty to jednak nie wszystko, co Tatry mają dla nas w zanadrzu. Inną, zachwycającą formą jest lód w kształcie włosów, który można znaleźć wyrastający z martwych gałęzi i pni. Powstaje on w wyniku działania grzyba z gatunku Exidiopsis, znanego również jako łojówka różowawa. Spowalnia on proces krystalizacji lody i zapobiega powstawaniu bardziej zwartego lodu. Sprawia, że woda jest delikatnie wypychana i przy ujemnych temperaturach tworzy bardzo cienkie, podłużne formacje, które wyglądem przypominają lodowe włosy. Kiedy tylko ich dotkniemy, lód natychmiast się topi.

Kwiaty powstają też na jeziorach. Potrzebny jest siarczysty mróz

Nie tylko mieszkańcy gór mogą cieszyć się tym wyjątkowym zjawiskiem. Okazuje się, że czasami pojawia się ono również na powierzchni jezior. Wygląda jednak całkiem inaczej. Można je zaobserwować w północnych Mazurach albo na Suwalszczyźnie.

Lodowe kwiaty powstają na granicy wody i powietrza, kiedy jest sucho i bardzo zimno. Temperatura powietrza musi być o wiele niższa niż temperatura wody. Jak tłumaczy Paweł Staniszewski z IMGW:

Źródło: youtube.com/TPNVideo, turystyka.wp.pl

Zobacz też:

Jedna z najbardziej uporczywych roślin. Może dotkliwie poparzyć

Jak psy reagują na zmianę czasu? Nietypowe zachowanie domowych pupili

Mężczyźni mają w tym przewagę. Naukowcy potrafią to wytłumaczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawoski