Reklama
Reklama

Odkryto najstarszy krater na świecie. Ma ponad 100 km średnicy

We wczesnym Układzie Słonecznym ciała niebieskie były nieustannie bombardowane przez meteoryty. Świadczyć może o tym m.in. powierzchnia Księżyca. Przez lata na Ziemi najstarsze kratery były ignorowane przez geologów i dopiero dzisiaj naukowcy doceniają ich znaczenie. Z tego powodu nowo odkryty najstarszy krater na świecie robi wrażenie.

Do tej pory najstarszym kraterem uderzeniowym znanym naukowcom był krater Yarrabubba, znajdujący się w zachodniej części Australii, którego średnica wynosi ok. 70 km. Jego wiek szacowany jest na 2,229 miliardów lat. Teraz wiemy już, że istnieje inny rekordzista. Australijscy badacze dzielą się wynikami swoich badań.

Krater 3,5 mld lat. Naukowcy z Australii w szoku

Nowy najstarszy krater uderzeniowy udało się odkryć dzięki stożkom zderzeniowym, czyli charakterystycznym formacjom skalnym, które są wynikiem metamorfizmu szokowego. Skały przeobrażają się w bardzo krótkim czasie przez falę uderzeniową, która powoduje ogromne ciśnienie oraz wysoką temperaturę. Podobne formacje skalne tworzą się przez silne eksplozje np. w wyniku prób jądrowych.

Stożki zderzeniowe to delikatne, rozgałęzione struktury, które naukowcy porównują do lotek do badmintona. Tym razem znaleziono je na terenie North Pole Dome, ok. 40 kilometrów na zachód od Marble Bar regionie Pilbara. Zjawisko udokumentowali naukowcy z Curtin University w Australii oraz z Geological Survey of Western Australia. Powstały przez sporych rozmiarów meteoryt, który uderzył w Ziemię z prędkością ponad 36 tys. km/h. To właśnie tak powstał potężny krater o szerokości ponad 100 km. Jego wiek badacze szacują na 3,5 mld lat. To czyni go starszym o ponad miliard lat od poprzedniego takiego znaleziska. Co więcej, jego kawałki według naukowców rozrzucone zostały po całej planecie.

Skutki uderzenia meteorytu. Jak zmieniły naszą planetę? 

Przez wiele lat tak stare kratery uderzeniowe były ignorowane przez geologów. Dzisiaj jednak naukowcy doceniają takie znaleziska i uważają je za istotny element układanki, która pomóc może w ustaleniu, jak meteoryty ukształtowany powierzchnię Ziemi. Dostarczają informacji na temat tego, jak formowała się skorupa ziemska — ogromna energia skumulowana przez uderzenia mogła wypychać jedną część pod drugą, zmuszając magmę do wnoszenia się z głębi płaszcza Ziemi w kierunku powierzchni.

Krater uderzeniowy o takim wieku to dla badaczy również szansa na odkrycie, jak na Ziemi powstawało życie. Kratery uderzeniowe zmieniały środowiska i sprzyjały życiu mikroorganizmów, np. poprzez tworzenie basenów z gorącą wodą.

Źródło: naukowpolsce.pl, dzienniknaukowy.pl

Zobacz też:

Tam są największe złoża bursztynu w Polsce. Nie zgadniesz, jaki to region

Spektakularne zjawisko. Kolejny raz będzie widoczne za kilkaset tysięcy lat

Poznaj swoje IQ. To najkrótszy na świecie test na inteligencję

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawostki | ciekawe miejsca