Padają ofiarą tych drapieżników średnio co drugi dzień. Są zjadane w ciągu kilku godzin
Wilki w ekosystemie odgrywają kluczową rolę. Ich dieta różni się w zależności od tego, gdzie występują. Przede wszystkim zjadają mięso i to w dużych ilościach, ale potrafią radzić sobie również w trudnych warunkach, kiedy pożywienia brakuje. Sprawdzamy, jak wygląda dieta wilków oraz sposoby, za pomocą których zdobywają pożywienie.
Wilki to intrygujące zwierzęta, które w Polsce objęte są całoroczną ochroną. Są ważne dla ekosystemu, jako że pełnią funkcję drapieżników szczytowych. Ich obecność wpływa na równowagę populacji innych gatunków. Z czego dokładnie składa się ich dieta?
Podstawowym pokarmem wilków są ssaki kopytne. Najczęściej preferują jelenie. Często ich ofiarami są również dziki, sarny, a nawet łosie. Te, są jednak zabijane przez wilki rzadziej. Łącznie dzikie ssaki kopytne stanowią nawet 90 proc. masy zjadanego przez wilki pokarmu. Ich dieta uzupełniana jest mniejszymi zwierzętami, takimi jak bobry, zające, borsuki, a czasem nawet gryzonie. Mogą również polować na lisy czy wałęsające się psy i koty. Zdarza się, że wilki polują również na zwierzęta gospodarskie. To jednak rzadkie przypadki, a według badań to jedynie 1-3 proc. zjedzonego przez nie pokarmu.
W odchodach wilków znaleziono również trawę. Zwierzęta zjadają ją z podobnego powodu co psy. Nie jest ona trawiona i służy jedynie oczyszczeniu przewodu pokarmowego, w ich przypadku z zalegającej sierści czy kości.
Wataha wilków na tydzień zabija średnio od 1 do 5 ssaków kopytnych, w zależności od ilości osobników watasze oraz wielkości ofiar. Przyjmuje się, że jeden wilk w ciągu doby zjada ok. 5 kg pokarmu.
Niedawno Tucholski Park Krajobrazowy opublikował na swoim profilu na Facebooku filmik z kamery leśnej, na którym zarejestrowano wilka ze zdobyczą. Jak możemy zobaczyć, jego ofiara nie była duża.
Wilki żyją w watahach, które składają się zwykle z pary rodzicielskiej oraz ich młodych. W polskich warunkach watahy mogą mieć od 2 do 10 osobników. Co ciekawe, średnia wielkość grupy zależy od ilości ofiar na danym terenie. Tam, gdzie wilki polują na łosie czy jelenie, watahy są większe. Z kolei w miejscach, gdzie głównym pożywieniem są sarny, dziki i mniejsze zwierzęta, ich grupy są mniejsze.
Wilki odgrywają kluczową rolę w ekosystemie. Ich obecność zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt roślinożernych poprzez regulowanie ich populacji. Dodatkowo, polując na chore i słabsze osobniki, przyczyniają się do naturalnej selekcji, co wspiera zdrowe i silne populacje zwierząt. Wilki wpływają również pozytywnie na florę — ich obecność ogranicza intensywne żerowanie na roślinności przez roślinożerców, co może prowadzić do poprawy kondycji roślinności w danym obszarze. Stanowią ważny element łańcucha pokarmowego i pomagają w utrzymaniu bioróżnorodności.
Źródło: Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk Białowieża
Zobacz też:
Ta góra była kiedyś najwyższa w Tatrach? Legenda czy jednak prawda
Biebrzański Park Narodowy pokazuje dane z monitoringu. Sytuacja jest niepokojąca
Najstarszy park narodowy w Polsce. Poznaj jego unikatową florę i faunę