Reklama
Reklama

Pojawiły się wcześniej niż zwykle. Wysyp grzybów w Bieszczadach

Majowe grzybobranie w Bieszczadach może zaskakiwać nawet doświadczonych miłośników natury. W połowie maja leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne natrafili na dorodne borowiki ceglastopore – grzyby, które zwykle kojarzą się z latem i jesienią. To niecodzienne znalezisko sygnalizuje wcześniejsze rozpoczęcie sezonu grzybowego. Jakie jeszcze gatunki można spotkać w maju?

Borowiki ceglastopore w Bieszczadach

Leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w połowie maja znaleźli tam dwa dorodne borowiki ceglastopore. To wyjątkowe znalezisko, ponieważ choć borowik ceglastopory może pojawiać się już w maju, najobficiej występuje latem i wczesną jesienią. Majowe borowiki ceglastopore to rzadkość nawet w Bieszczadach, zwłaszcza przy nietypowej, chłodnej pogodzie, jaka ostatnio panowała w tym okresie.

Znalezienie tak dorodnych okazów już w połowie maja to niecodzienny widok. W maju borowiki ceglastopore pojawiają się zwykle pojedynczo, nie tworząc jeszcze skupisk, które są charakterystyczne dla pełni sezonu letniego i jesiennego. Majowe znalezisko w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne sygnalizuje wczesny początek sezonu grzybowego i świadczy o niezwykłej dynamice przyrody tego regionu.

Jakie grzyby rosną w maju?

W polskich lasach już w maju można znaleźć kilka gatunków grzybów jadalnych, choć ich liczba i dostępność zależy od regionu, pogody oraz wilgotności. W tym miesiącu warto szukać gatunków, takich jak smardze, borowiki sosnowe, koźlarze, podgrzybki, maślaki, pieczarki łąkowe, boczniaki oraz wspomniane borowiki ceglastopore. Największe szanse na udane grzybobranie są w lasach liściastych, mieszanych, na obrzeżach lasów, polanach, a także w pobliżu cieków wodnych i w miejscach wilgotnych.

Jednak najwięcej grzybów w polskich lasach pojawia się jesienią, zwłaszcza w wrześniu i październiku. To właśnie wtedy przypada szczyt sezonu grzybowego i można liczyć na najbardziej obfite zbiory wielu popularnych gatunków, takich jak borowiki, podgrzybki, maślaki, koźlarze, kurki czy opieńki. Wiosną i wczesnym latem grzyby pojawiają się znacznie rzadziej, przeważnie są to pojedyncze okazy.

Źródła: beszamel.se.pl, topagrar.pl, forsal.pl, pieprznik.pl

Zobacz też:

Ta roślina to gatunek inwazyjny w Polsce. Pochodzi z Himalajów

Mikroplastik zagraża ptakom? Polscy naukowcy biją na alarm

Górskie szlaki nocą. Czy to legalne?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ekologia