Reklama
Reklama

Popularny suplement spowalnia starzenie. Nowe badania dostarczają dowodów

Czy można spowolnić starzenie się organizmu za pomocą diety? Nowe badanie kliniczne wykazało, że regularne spożywanie kwasów omega-3 może opóźniać proces starzenia biologicznego nawet o kilka miesięcy. Dodatkowo połączenie suplementacji z witaminą D i aktywnością fizyczną może wzmacniać ten efekt. Co dokładnie odkryli naukowcy i czy warto suplementować omega-3? Sprawdź, co mówią eksperci!

Czy suplementacja kwasów omega-3 może wpływać na długość i jakość życia?

Nowe badanie kliniczne przeprowadzone w Szwajcarii sugeruje, że regularne przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 może spowolnić proces starzenia się organizmu. Naukowcy przeanalizowali wpływ suplementacji omega-3, witaminy D oraz aktywności fizycznej na biologiczny wiek uczestników eksperymentu.

Okazuje się, że osoby, które przyjmowały dzienną dawkę jednego grama omega-3 przez trzy lata, wykazywały wolniejsze oznaki starzenia o trzy miesiące niż uczestnicy, którzy nie stosowali tej suplementacji. Gdy do diety dodano także witaminę D i regularne ćwiczenia, efekt wydłużał się do niemal czterech miesięcy. Jednak czy te wyniki rzeczywiście oznaczają, że suplementacja omega-3 może zatrzymać starzenie się organizmu?

Jak naukowcy zmierzyli tempo starzenia?

Badanie kliniczne, którego wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Nature Aging, przeprowadzono na grupie 800 osób w wieku 70+. Uczestnicy zostali podzieleni na osiem grup, które stosowały różne kombinacje suplementacji:

  • Omega-3 - 1 g dziennie.
  • Witamina D - 2000 IU dziennie.
  • Ćwiczenia fizyczne - 30 minut, trzy razy w tygodniu.
  • Połączenie powyższych interwencji.

Tempo starzenia biologicznego badano za pomocą tzw. epigenetycznych zegarów biologicznych. To nowoczesne narzędzie, mierzące metylację DNA, czyli chemiczne modyfikacje genomu, które zachodzą wraz z wiekiem.

Wyniki były jednoznaczne: trzy z czterech epigenetycznych zegarów wykazały, że osoby stosujące suplementację omega-3 starzały się wolniej. Co więcej, u tych, którzy dodatkowo ćwiczyli i przyjmowali witaminę D, spowolnienie procesu starzenia było jeszcze większe.

Czy warto suplementować kwasy omega-3?

Choć wyniki opisanych wcześniej badań są obiecujące, naukowcy podkreślają, że suplementacja kwasów omega-3 nie jest jednoznacznie korzystna dla wszystkich. Brytyjska służba zdrowia (NHS) nie zaleca stosowania suplementów omega-3, a zamiast tego sugeruje dostarczanie ich w naturalnej formie, spożywając co najmniej dwie porcje ryb tygodniowo.

Badania przeprowadzone w 2023 roku wykazały, że tran może zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ale głównie u osób już cierpiących na tego typu schorzenia. W przypadku osób zdrowych suplementacja omega-3 może wręcz zwiększyć ryzyko chorób serca lub udaru.

Źródło: theguardian.com

Zobacz też:

Inwazyjne plazińce z Australii. Nowa plaga w Europie

Pojawiły się wyjątkowo wcześnie. Powrót zimy może być dla nich śmiertelny

Zmora każdego ogrodnika. Ta roślina szybko rośnie i odradza się z niczego

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania | odkrycia naukowe