Reklama
Reklama

Powolny tylko z pozoru. Nie uwierzysz, jak szybko pływa

Choć zwykle uważamy żółwie za powolne, ten wyjątkowy gad wybije nam stereotypy z głowy. Żółw skórzasty to nie tylko największy żyjący obecnie przedstawiciel swojej rodziny, ale również całkiem sprawny pływak. Pod wodą staje się prawdziwą bestią, a swoją szybkością zaskakuje każdego. Poznaj żółwia skórzastego i przekonaj się, z czego wynika jego zawrotna prędkość.

To bardzo charakterystyczny żółw, którego wygląd przyciąga uwagę. Pod wodą może osiągać zawrotne prędkości pomimo swojego dużego i pozornie niezgrabnego kształtu. Poznaj żółwia skórzastego.

Największy żółw na świecie. Pod wodą potrafi osiągnąć dużą prędkość

Żółw skórzasty to gatunek morski, który jednak wyróżnia się swoim wyglądem spośród innych rodzajów. Wynika to z faktu, że należy on do osobnej rodziny. Zwierzęta te to potomkowie linii, która oddzieliła się od innych żółwi ponad 100 milionów lat temu. Od tej pory jego ewolucja przebiegała niezależnie.

Największe osobniki żółwia skórzastego mogą liczyć nawet 2 metry długości i ważyć ponad tonę. Ich pancerz jest niezauważalny, a całe ciało pokryte jest grubą, gładką i ciemną skórą. Pancerz ma aerodynamiczny kształt i zwęża się ku tyłowi. Kończyny żółwia przekształcone są w silne płetwy, pozbawione pazurów.

Żółw ma zaskakujące zdolności. W wodzie jest niezwykle szybki, a rekordzista poruszał się z prędkością nawet 35 km na godzinę, co zostało zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa. Zwykle jednak żółwie pływają z prędkością 1,8-10 km na godzinę.

To jednak nie wszystkie umiejętności żółwia skórzastego. Potrafi on doskonale utrzymywać wysoką temperaturę swojego ciała. Jego metabolizm jest 3 razy wyższy od innych gadów o podobnej wielkości. Naukowcy podejrzewają, że wynika to z ich dużej aktywności — podczas pływania bez przerwy wytwarzają ciepło pochodzące z ruchu mięśni, a w ciągu dnia na odpoczynek poświęcają jedynie 0,1 proc. swojego czasu.

Gdzie można spotkać największego żółwia na świecie?

Żółw skórzasty to gatunek kosmopolityczny, co oznacza, że jego zasięg jest globalny. Zajmuje największy obszar w porównaniu do innych gatunków żółwi. Występuje na kole podbiegunowym, u wybrzeży Alaski i Norwegii, a na południu dociera do Przylądka Dobrej Nadziei w Afrycie i południowych części Nowej Zelandii. Znajdziemy go również we wszystkich tropikalnych i subtropikalnych oceanach. Miejscem najliczniejszych lęgów w Afryce, a prawdopodobnie i na całym świecie są plaże Parku Narodowego Mayumba, który znajduje się w Gabonie. Między październikiem i kwietniem wykluwa się tam nawet do 30 000 żółwi.

Niestety pomimo tak szerokiego występowania, populacja żółwia skórzastego uznana jest za bliską zagrożenia. Według szacunków obecnie na świecie żyje 26 000-43 000 gniazdujących samic. Jest to duży spadek w porównaniu do lat 80., kiedy populacja żółwia wynosiła 115 000 osobników. Raptownie spadająca liczba żółwi niestety nie napawa specjalistów optymizmem, a walka o przetrwanie gatunku w dalszym ciągu trwa. Najlepiej radzą sobie populacje z Atlantyku, które zwiększają swoją liczebność. Niestety żółwie w Pacyfiku oraz Oceanie Indyjskim są o wiele bardziej zagrożone. Często wpadają do sieci rybackich, samice zabijane są na brzegu podczas składania jaj, a lęgowiska często są niszczone ze względu na rozbudowę infrastruktury na wybrzeżach morskich. Na ich śmiertelność wpływają również śmieci, szczególnie plastikowe torebki, które przypominają meduzy — naturalny pokarm żółwi.

Źródło: ekologia.pl, dinoanimals.pl

Zobacz też:

Zagadkowe kręgi na dnie morza. Tajemnica ich powstania wprawie z osłupienie

Jest krytycznie zagrożony. W Bałtyku jest tylko 500 osobników

Budują armię latających robotów. Będą miały specjalną misję

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ciekawostki