Przywędrował z Ameryki Północnej. Stanowi zagrożenie dla rodzimej przyrody
Niecierpek pomarańczowy (łac. Impatiens capensis) to inwazyjny gatunek rośliny, który od ponad 30 lat rozprzestrzenia się na terenie Polski. Choć jego naturalnym środowiskiem są tereny wschodniej części Ameryki Północnej, w naszym kraju można go spotkać głównie wokół Zalewu Szczecińskiego i Jeziora Dąbie. Jego ekspansja stanowi zagrożenie dla rodzimych ekosystemów. Dlaczego jego obecność jest aż tak szkodliwa?
Niecierpek pomarańczowy najprawdopodobniej pojawił się w Polsce przypadkowo. Nasiona tej rośliny mogły zostać zawleczone wraz z transportem towarów lub wodami balastowymi statków przybywających z Zachodniej Europy. Po raz pierwszy jego obecność stwierdzono w 1987 roku w okolicach Trzebieży, na brzegach szlaku wodnego Szczecin-Świnoujście.
Od tego czasu populacja rośliny znacznie się powiększyła. Dziś stanowiska niecierpka pomarańczowego są rozproszone na obszarze ponad 50 km długości i około 20 km szerokości. Roślina szybko zasiedla wilgotne siedliska, takie jak lasy łęgowe, zarośla wierzbowo-olszowe, szuwary oraz nadrzeczne zbiorowiska roślinne. Niecierpek osiąga duże zagęszczenie, wypierając rodzime gatunki.
Niecierpek pomarańczowy może wypierać rodzime gatunki roślin, w tym niecierpka pospolitego (łac. Impatiens noli-tangere). Konkuruje z nim o zasoby siedliska i zapylaczy, ze względu na nektar bogaty w cukry i aminokwasy. Niebezpieczeństwo związane z tą rośliną dotyczy również rolnictwa.
Przeczytaj także: Ta roślina już wkrótce będzie zakazana. Nawet 1 mln złotych kary
W Ameryce Północnej niecierpek pomarańczowy często jest porażany przez rdzę Puccinia recondita, która atakuje zboża w Polsce. Dodatkowo gęste łany tej rośliny zmieniają warunki świetlne w ekosystemach, prowadząc do silnego ocienienia innych roślin. Ponadto przy licznym występowaniu na brzegach rzek i zbiorników wodnych niecierpek może potęgować erozję w sezonie jesienno-zimowym.
Ze względu na inwazyjny charakter rośliny i jej szybkie rozmnażanie, konieczne jest opracowanie skutecznych metod kontroli i eliminacji. Obecnie trwają badania nad najlepszymi sposobami zwalczania niecierpka pomarańczowego.
Eksperci z Uniwersytetu Szczecińskiego, we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Instytutem Technologiczno-Przyrodniczym w Falentach oraz firmą Eco Future, badają skuteczność kilkukrotnego wyrywania lub koszenia niecierpka w czasie jednego sezonu wegetacyjnego. Eksperymenty te są realizowane na terenie rezerwatu przyrody Olszanka w gminie Stepnica.
Testowane metody obejmują cztero-, pięcio- i siedmiokrotne wyrywanie/koszenie w ciągu jednego sezonu. Celem badań jest opracowanie optymalnej strategii eliminacji niecierpka pomarańczowego i ograniczenie jego dalszego rozprzestrzeniania się na terytorium kraju.
Źródło: gov.pl
Zobacz też:
To drzewo można ściąć w Polsce bez zezwolenia. Jest wyjątkowo inwazyjne
Kiedy przypada egzamin ósmoklasisty? Te dni są wolne dla uczniów podstawówek
Skąd się wzięło "polskie Stonehenge"? Jego historia intryguje