Reklama
Reklama

Romantyczna promenada w polskich górach. Biegnie malowniczym wąwozem

Książański Park Krajobrazowy ma do zaoferowania niesamowite widoki, które można podziwiać ze Ścieżki Hochbergów. Jak odnaleźć tę malowniczą trasę? Odwiedzając Zamek Książ, nie możesz jej pominąć.

Ścieżka Hochbergów - szlak i jego historia

Znajduje się na terenie rezerwatu “Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha", który liczy około 240 ha oraz jest na obszarze Natura 2000 “Przełomy Pełcznicy pod Książem". Wędrówka Ścieżką Hochbergów zajmuje zazwyczaj 3 godziny, gdzie pokonuje się dystans blisko 7 km.  

Skąd nazwa szlaku w dolinie rzeki Pełcznica? Hochbergowie władali Zamkiem Książ od 1509 do 1941 roku, a pomysł na wąwóz zrodził się w XVIII wieku. Właśnie wtedy księżna Emilia von Anhalt-Coethen-Ress postanowiła stworzyć miejsce na wzór modnych w tamtych czasach angielskich ogrodów krajobrazowych. Dzięki współpracy z Christianem Wilhelmem Tischbeinem udało się założyć romantyczne i magiczne miejsce blisko zamku.  

Ścieżka Hochbergów znajduje się na czerwonym, zielonym i częściowo żółtym szlaku, a można na nią wejść od strony Świebodzic lub Wałbrzycha. Jeden z największych zamków w Polsce, czyli dolnośląska perełka Zamek Książ znajduje się 80 m nad dnem doliny, co sprawia, że wędrówka w tym miejscu staje się wyjątkowa.  

Zobacz też: Znasz zamki Dolnego Śląska? To udowodnij w quizie 

Jakie atrakcje skrywa Ścieżka Hochbergów?

Szczególną uwagę warto zwrócić na najstarszy w Sudetach pomnik przyrody Cis Bolko, który według szacunków może mieć nawet 600 lub więcej lat! Swoje imię drzewo otrzymało najprawdopodobniej po piastowskich książętach, którzy władali tymi terenami. Na szlaku znajduje się również Stary Książ w pobliżu Stawu Łabędziego. Są to ruiny zamku wzniesionego w latach 1794-1797, który miał m.in. zwodzony most, wieże i kaplice. Za czasów świetności organizowano w nim spotkania oraz wydarzenia np. turnieje rycerskie. Po 1945 roku Stary Książ spłonął, ale jego pozostałości można podziwiać dalej. Na trasie Ścieżki Hochbergów znajduje się też ważny pomnik pamięci stworzony dla dzieci księżnej Emilii i księcia Hansa Heinricha VI von Hochberga.  

Wędrując, nie sposób nie znaleźć się na mostkach, schodach oraz platformach widokowych zawieszonych nad przepaściami, z których rozpościerają się niezwykłe panoramy z Zamkiem Książ. Warte uwagi, ale i wymagające ostrożności są drewniane kładki przy kamiennych ścianach wąwozu, dostarczające niezapomnianego dreszczyku emocji. Na Ścieżce Hochbergów można znaleźć także tunel w litej skale, który w zależności od warunków atmosferycznych jest otwarty lub zamykany dla odwiedzających.  

Będąc w tym miejscu, należy zwrócić uwagę na lasy bukowe, klonowe, ale też lipy oraz graby. Spacer w tak niezwykłych okolicznościach przyrody z towarzyszącym szumem rzeki to gratka nie tylko dla miłośników wędrówek. Wybierając się na Ścieżkę Hochbergów warto zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, wybierając wygodne, stabilne obuwie oraz ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Warto pamiętać, że szlak wymaga skupienia ze względu na strome podejścia oraz kamieniste fragmenty trasy.  

Źródło: trasygorskie.pl, gorytajemnic.pl, szlakamiprzezswiat.pl. 

Zobacz też:

Mroczny zamek z serialu Wednesday istnieje naprawdę. Jedna z atrakcji jest wyjątkowa

Ma owoce podobne do jagód i jest silnie trujący. Spotkasz go w górach

Przejrzysta woda i mnóstwo atrakcji. "Polski Balaton" idealny na lato

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozrywka | ciekawostki | ciekawe miejsca | zabytki | przyroda