Spektakularne zjawisko. Kolejny raz będzie widoczne za kilkaset tysięcy lat
Na wiosennym niebie pojawiła się nowa kometa, która już wkrótce może stać się widoczna gołym okiem. C/2025 F2 (SWAN), odkryta pod koniec marca dzięki zdjęciom z sondy SOHO, zyskuje na jasności i według prognoz osiągnie maksimum widoczności na przełomie kwietnia i maja. Kometa wyróżnia się zielonkawym kolorem, wyraźnym warkoczem i wyjątkową trajektorią — porusza się po niemal parabolicznej orbicie, której okres może wynosić nawet 700 tysięcy lat. To oznacza, że obecna obserwacja jest jedyną szansą na jej zobaczenie.
Kometa została zaobserwowana 29 marca 2025 r. przez trzech niezależnych astronomów amatorów: Vladimira Bezugly, Michaela Mattiazzo oraz Roba Matsona. Pasjonaci kosmosu zwrócili uwagę na jasny obiekt na zdjęciach z instrumentu SWAN (Solar Wind Anisotropies), zamontowanego na sondzie SOHO. Odkrycie szybko potwierdziły liczne obserwatoria na całym świecie, w tym Cerro Tololo w Chile oraz Xingming w Chinach.
Przeczytaj także: Różowy Księżyc zabłyśnie na nocnym niebie. Pełnia wyznacza ważną datę
Kometa C/2025 F2 (SWAN) porusza się po niemal parabolicznej, silnie nachylonej orbicie — jej inklinacja wynosi 90,372°, a ekscentryczność 0,99997. Taka konfiguracja oznacza, że obiekt niemal pionowo przecina płaszczyznę Układu Słonecznego. Kometa ma bardzo długi okres orbitalny, który obecnie wynosi ok. 70 tys. lat, ale po przejściu przez peryhelium wydłuży się nawet dziesięciokrotnie. Wszystko wskazuje na to, że kolejne obserwacje tej komety będą możliwe dopiero za ok. 700 tys. lat.
Kometa charakteryzuje się zielonkawą barwą i wyraźnym warkoczem, sięgającym kilku stopni długości kątowej. Obecnie można ją obserwować przed świtem w gwiazdozbiorze Pegaza, ale jej pozycja szybko się zmienia. W ciągu najbliższych dni zacznie przesuwać się w kierunku Andromedy, a w drugiej połowie miesiąca będzie widoczna również wieczorem po zachodzie Słońca.
Najlepsze warunki do obserwacji komety będą na przełomie kwietnia i maja, szczególnie w dniach 24-30 kwietnia. To zaraz po nowiu Księżyca, więc niebo będzie szczególnie ciemne. Na obserwację komety warto udać się z dala od miejskich świateł, w miejsce o niezanieczyszczonym i ciemnym niebie, np. na parking leśny. Do jej obserwacji nie będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt. Zielona kometa C/2025 F2 (SWAN) będzie widoczna gołym okiem.
Źródło: astronet.pl
Zobacz też:
Co będzie na maturze z języka polskiego? Sprawdź przewidywania
Tam są największe złoża bursztynu w Polsce. Nie zgadniesz, jaki to region
Poznaj swoje IQ. To najkrótszy na świecie test na inteligencję