Różowy Księżyc zabłyśnie na nocnym niebie. Pełnia wyznacza ważną datę
W nocy z soboty 12 kwietnia na niedzielę 13 kwietnia będziemy mogli obserwować kwietniowy Różowy Księżyc, czyli pierwszą wiosenną pełnię. W dawnych czasach zjawisko to wyznaczało, kiedy obchodzimy Wielkanoc. Dzisiaj jest jedynie pięknym zjawiskiem astronomicznym, które z łatwością możemy obserwować bez żadnych specjalnych przyrządów. Przypominamy kiedy można spodziewać się pełni Różowego Księżyca w 2025 roku.
Różowy Księżyc to nazwa pierwszej wiosennej pełni w roku. Mimo że nasz naturalny satelita nie zmieni w rzeczywistości swojej barwy, zjawisko i tak będzie robić wrażenie. Sprawdź, kiedy można je oglądać.
Pełnia Różowego Księżyca w tym roku wypada z soboty 12 kwietnia na niedzielę 13 kwietnia, a kulminacyjny moment osiągnie o godzinie 2:23. Po tym momencie Księżyc zacznie powoli przechodzić w kolejną fazę.
Pełnia Księżyca w kwietniu nosi nazwę Różowej, ze względu na wierzenia rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Wcale nie odnosi się do barwy, którą przybierze Księżyc, a do koloru floksów, dzikich kwiatów, które właśnie w tym okresie zakwitają w Ameryce. Uznawane są za symbol zmiany pory roku, a Różowy Księżyc ostatecznie zapowiada nadejście wiosny. Co ciekawe, można się również spotkać z innymi nazwami tego Księżyca — nosi również miano Pełnia Kiełkującej Trawy, Rybna czy Jajeczna. Pełnia ta ważna była również dla chrześcijan, ponieważ każdego roku wypada przed albo w okolicach Wielkanocy.
Różowy Księżyc, mimo że w rzeczywistości będzie miał taką barwę jak zazwyczaj, jest wyjątkowy również z innego powodu. W tym okresie jest bliżej powierzchni Ziemi niż zwykle, przez co może wydawać się większy oraz jaśniejszy. Jeśli zależy nam na obserwacji tego zjawiska, dobrym pomysłem będzie ucieczka z miasta. Zanieczyszczenie światłem może przyćmić naturalny blask Księżyca. Z tego powodu warto wybrać się w miejsca oddalone od miejskiego sztucznego oświetlenia.
Według wierzeń pełnia Księżyca może wpływać na nasze samopoczucie. Wiele osób ma problemy ze snem, a po pobudce odczuwa większe zmęczenie czy brak energii. Oczywiście należy traktować te przesądy z przymrużeniem oka. Osoby, które boją się negatywnych skutków pełni, mogą zaopatrzyć się w uspokajające i wyciszające napary z ziół, które pomogą zasnąć.
Niektórzy sądzą, że fazy Księżyca ma także wpływ na rośliny. W tym przypadku to jednak nie pełnia ma na nie największe znaczenie. Według tej teorii w nowiu i pierwszej kwadrze soki zawarte w roślinach unoszą się w górę i sprzyjają kiełkowaniu oraz wzrostowi pędów. Kiedy z kolei Księżyc ubywa po pełni, lepiej rozwijają się korzenie roślin.
Kolejną pełnię Księżyca będziemy mogli zobaczyć na nocnym niebie 12 maja. Będzie to Pełnia Kwiatowego Księżyca. Jak podpowiada nam nazwa, jest to moment w roku, kiedy przyroda budzi się do życia, a wszystko intensywnie kwitnie.
Źródło: geekweek.interia.pl, twojapogoda.pl
Zobacz też:
Przypomina pietruszkę. Jest silnie trujący
Budzą się ze snu dopiero na początku kwietnia. Te żółwie to prawdziwe śpiochy