Spotkanie z tym ptakiem to jak wygrana na loterii. Jest krytycznie zagrożony
"Pieśń głuszca składa się z czterech faz i jest stosunkowo cicha – da się ja usłyszeć z około 200 m". Choć to trudne, bo w Polsce ten ptak jest zagrożony wyginięciem. Kamuflaż samicy również nie ułatwia zadania. Co jeszcze warto wiedzieć o tych leśnych kurakach?
Cietrzewie, jarząbki i głuszce to leśne kuraki, które występują w Polsce. Tych ostatnich według różnych szacunków jest od 550 do 750 osobników.
W naszym kraju głuszce są skrajnie zagrożone wyginięciem. Spowodowane jest to wyrębem lasów. Choć wśród przyczyn są też wymieniane kłusownictwo oraz niepokojenie przez osoby, które spacerują po leśnych ścieżkach. Do zmniejszenia populacji ptaka przyczyniają się także drapieżniki, w tym lisy i kuny.
Zamieszkują rozległe kompleksy borów oraz lasów mieszanych, które mają rozwinięte runo. Na stronie internetowej ptaki.info podano, że występują m.in. w Puszczy Augustowskiej, na Lubelszczyźnie, w Karpatach Zachodnie, a także w Sudetach Zachodnich i Borach Dolnośląskich.
Ptaki te zjadają liście, owoce i pędy roślin. Latem jedzą też małe bezkręgowce, a nawet jaszczurki. Zimą, gdy dostęp do pożywienia jest ograniczony, sięgają po igliwie (sosny, świerka czy jodły). Roztarcie tego pokarmu mają im ułatwiać małe kamyki, którymi napełniają swoje żołądki.
Głuszec to ptak z rodziny kurowatych, którego można zobaczyć w logo Parku Narodowego Bory Tucholskie. Trudno dostrzec go na żywo. Sylwetka dorosłego samca przypomina bażanta, ale w locie jest porównywana do wrony. Zwierzę ma grafitowe upierzenie z czarnymi tonami. Na piersi pojawia się odcień niebieskozielony, a na skrzydłach brąz. Można też zauważyć niewielki białe elementy.
Samiec Tetrao urogallus ma charakterystyczną głowę i szyję. Nad okiem można dostrzec czerwoną plamkę - tzw. różę. Bladożółty dziób jest zakrzywiony. Ma też "czarną brodę" i ogon, który po rozłożeniu przypomina wachlarz.
Samice są mniejsze o ok. jedną trzecią od samców. Różni je też upierzenie. Pojawia się w nim głównie brąz oraz czarne i białe prążki. Na piersi samic jest rdzawa plama. Trudno je zauważyć w lesie, a kamuflaż jest szczególnie przydatny w okresie lęgowym. Gniazda naziemne budują przy użyciu trawy, liści oraz mchu.
Od wczesnej wiosny do połowy maja odbywają się widowiskowe toki tych ptaków. Przed wschodem słońca samce głuszców pojawiają się na drzewach, potem przenoszą się na niższe gałęzie lub na ziemię i zaczynają wydawać charakterystyczne odgłosy. Na stronie internetowej Lasów Państwowych można znaleźć ich dokładny opis:
Rywalizacja samców o samice przybiera również formy brutalnych strać. W ten sposób wyłaniany jest najsilniejszy osobnik. Choć poza okresem kojarzenia samce głuszców wybierają raczej samotniczy tryb życia.
Źródła: borytucholskie.parknarodowy.info.pl, lasy.gov.pl, jestemnaptak.pl, ptaki.info
Zobacz też:
Kamienie rzucane przez olbrzymy? Wielkie głazy kryją w sobie historie
Z roku na rok jest go coraz mniej. Polskie jezioro znika
Ta góra to geometryczny środek polskich Tatr. Jest owiana legendami