Tajemniczy napis na Pedra da Gávea. Co o nim wiadomo?
W Brazylii można zobaczyć skałę, która jest nazywana „twarzą cesarza”. Niełatwo dotrzeć na jej szczyt, ale widoki rekompensują ten wysiłek. W XIX stuleciu odkryto, że Pedra da Gávea zdobi też napis. Czy on ma coś wspólnego z Fenicjanami?
Niezwykła formacja skalna znajduje się w Rio de Janeiro, w Parku Narodowym Tijuca. Pedra da Gávea wznosi się na wysokość 842 metrów nad poziomem morza (niektóre źródła podają, że to 844 m n. p. m).
Wejście na sam szczyt nie jest łatwe, wymaga dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego sprzętu. Za najtrudniejszy jest uważany odcinek "Carrasqueira". Jednak widok z góry jest wyjątkowy. Można zobaczyć statuę Cristo Redentor (Chrystusa Odkupiciela), górę Dois Irmãos (Dwóch Braci), czy Sugar Loaf (jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta) oraz plaże Rio de Janeiro.
Kształt skały przypomina bocianie gniazdo, czyli kosz znajdujący się na wierzchołku masztów dawnych żaglowców, który ułatwiał obserwację i obronę. Nazwa Pedra da Gávea została nadana na początku XVI wieku podczas wyprawy kapitana Gaspara de Lemos i Américo Vespúcio. Charakterystyczny wygląd zbocza Pedra da Gávea powoduje, że skała zyskała też miano "twarzy cesarza". Indianie używają do jej opisania słowa "metaracanga", które w wolnym tłumaczeniu oznacza ozdobioną głowę.
Na boku kamienia znajduje się "inskrypcja" rzekomo w języku fenickim. Informacja na ten temat pojawiła się w XIX wieku. W 1928 roku archeolog Bernardo da Silva Ramos rozszyfrował ją jako "Tyro Fenicjanin, Badezir, pierworodny Jethbaala". W kolejnych latach próbowano zrozumieć, co kryje napis. Krążyły też opowieści o tym, że w skale miał spocząć fenicki władca Badezir wygnany z kraju lub jego synowie bliźniacy.
W lipcu 2000 roku naukowcy z Federal University of Rio de Janeiro i Rio de Janeiro State University, dzięki pomocy alpinisty, dotarli na szczyt i przeprowadzili badanie skały. Według nich to, co niektórzy uważają za słowa, jest wynikiem erozji skały, a nie działaniem ludzi. W artykule opublikowanym w gazecie "O Globo" pisał też o tym geolog Marco André Malmann Medeiros.
Źródła: maukatravels.com, polonika.pl, riodejaneirobycariocas.com, parquenacionaldatijuca.rio, encyklopedia.pwn.pl, trilhasviagens.com.br, brazilecotour.com, facebook.com/macacadacarioca, polyglotpetra.com
Zobacz też:
Zatoka Meksykańska zmienia nazwę, ale tylko w Stanach. Rząd Trumpa podjął decyzję
Statkiem, a może samolotem? Gdzie i jak wybrać się w podróż dookoła świata?
Pierwsza książka przetłumaczona przez AI. 300 stron w 10 minut