Reklama
Reklama

Tajemniczy napis na Pedra da Gávea. Co o nim wiadomo?

W Brazylii można zobaczyć skałę, która jest nazywana „twarzą cesarza”. Niełatwo dotrzeć na jej szczyt, ale widoki rekompensują ten wysiłek. W XIX stuleciu odkryto, że Pedra da Gávea zdobi też napis. Czy on ma coś wspólnego z Fenicjanami?

Gdzie jest Pedra da Gávea? 

Niezwykła formacja skalna znajduje się w Rio de Janeiro, w Parku Narodowym Tijuca. Pedra da Gávea wznosi się na wysokość 842 metrów nad poziomem morza (niektóre źródła podają, że to 844 m n. p. m). 

Wejście na sam szczyt nie jest łatwe, wymaga dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego sprzętu. Za najtrudniejszy jest uważany odcinek "Carrasqueira". Jednak widok z góry jest wyjątkowy. Można zobaczyć statuę Cristo Redentor (Chrystusa Odkupiciela), górę Dois Irmãos (Dwóch Braci), czy Sugar Loaf (jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta) oraz plaże Rio de Janeiro. 

Skąd nazwa Pedra da Gávea?

Kształt skały przypomina bocianie gniazdo, czyli kosz znajdujący się na wierzchołku masztów dawnych żaglowców, który ułatwiał obserwację i obronę. Nazwa Pedra da Gávea została nadana  na początku XVI wieku podczas wyprawy kapitana Gaspara de Lemos i Américo Vespúcio. Charakterystyczny wygląd zbocza Pedra da Gávea powoduje, że skała zyskała też miano "twarzy cesarza". Indianie używają do jej opisania słowa "metaracanga", które w wolnym tłumaczeniu oznacza ozdobioną głowę.  

Tajemniczy napis na Pedra da Gávea

Na boku kamienia znajduje się "inskrypcja" rzekomo w języku fenickim. Informacja na ten temat pojawiła się w XIX wieku. W 1928 roku archeolog Bernardo da Silva Ramos rozszyfrował ją jako "Tyro Fenicjanin, Badezir, pierworodny Jethbaala". W kolejnych latach próbowano zrozumieć, co kryje napis. Krążyły też opowieści o tym, że w skale miał spocząć fenicki władca Badezir wygnany z kraju lub jego synowie bliźniacy. 

W lipcu 2000 roku naukowcy z Federal University of Rio de Janeiro i Rio de Janeiro State University, dzięki pomocy alpinisty, dotarli na szczyt i przeprowadzili badanie skały. Według nich to, co niektórzy uważają za słowa, jest wynikiem erozji skały, a nie działaniem ludzi. W artykule opublikowanym w gazecie "O Globo" pisał też o tym geolog Marco André Malmann Medeiros.

Źródła: maukatravels.com, polonika.pl, riodejaneirobycariocas.com, parquenacionaldatijuca.rio, encyklopedia.pwn.pl, trilhasviagens.com.br, brazilecotour.com, facebook.com/macacadacarioca, polyglotpetra.com

Zobacz też:

Zatoka Meksykańska zmienia nazwę, ale tylko w Stanach. Rząd Trumpa podjął decyzję

Statkiem, a może samolotem? Gdzie i jak wybrać się w podróż dookoła świata?

Pierwsza książka przetłumaczona przez AI. 300 stron w 10 minut

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | geografia