Te młode ptaki mają wyjątkową umiejętność. Wykorzystują ją w razie zagrożenia
„Żuraw jest jednym z pierwszych ptaków, który czasem już w połowie kwietnia, prowadzi młode”. Wyróżniają się one samodzielnością, czy są bardzo zależne od rodziców? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Te majestatyczne ptaki, które są większe od bocianów, najliczniej gwiazdują w północnej Polsce, a rzadziej w południowej. Żurawie są symbolem Poleskiego Parku Narodowego. W marcu 2025 r. można było obserwować powrót ok. 100-130 ptaków, które powróciły do naszego kraju, aby rozpocząć okres lęgowy.
Najczęściej samica składa dwa jaja, które wysiaduje na zmianę z samcem. Jak wyjaśniono w mediach społecznościowych Polskich Parków Narodowych:
Po wykluciu młode żurawie potrafią samodzielnie pobierać pokarm, więc nie są całkowicie zależne od dorosłych osobników. Umieją zgrabnie utrzymać się na wodzie, choć początkowo potrzebują wsparcia rodziców, aby wyjść na suchy ląd. Szybko rosną, a po dwóch miesiącach potrafią latać.
"Ptaki te posiadają również ważną umiejętność. Mianowicie w momencie, kiedy poczują się zagrożone, padają na ziemię zastygając w bezruchu" - informuje redakcja portalu lublin112.pl w artykule o żurawiach w Poleskim Parku Narodowym.
Charakterystyczny taniec nie jest wykonywany tylko przez dorosłe osobniki. Młodym żurawiom pomaga on w rozwoju fizycznym. Stanowi też swoiste wprowadzenie w życie społeczne stada.
Źródła: facebook.com/zpppn, kurierlubelski.pl, lasy.gov.pl, lublin112.pl
Zobacz też:
Wygląda jak koliber, ale nie jest ptakiem. Spotkasz go w ogrodzie lub na balkonie
To zwierzę ma wielkość pudełka zapałek. Nie uwierzysz, co dzieje się z jego mózgiem
Był na skraju wyginięcia. Dziś zadziwia przyrodników rekordem