Reklama
Reklama

Tego nie wie wielu katolików. Kiedy rozpoczynają się Święta Wielkanocne?

Mimo że dla chrześcijan każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Chrystusa, Wielkanoc stanowi jedno z najważniejszych świąt w roku. Wielkanoc poprzedza Wielki Tydzień oraz Triduum Paschalne. Stąd wiele osób może się zastanawiać, kiedy naprawdę zaczynają się święta. Sprawdzamy co na ten temat mówi Kościół katolicki i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Wielkanoc to święto ruchome, które wiąże się z wieloma ważnymi tradycjami, takimi jak Środa Popielcowa, Wielki Post oraz Triduum Paschalne. Sprawdzamy, kiedy oficjalnie się rozpoczyna.

Najważniejsze święto chrześcijańskie. Kiedy zaczyna się Wielkanoc?

Święta Wielkanocne to święto ruchome, którego data zależna jest od faz Księżyca, mianowicie pierwszej pełni po równonocy wiosennej. Z tego powodu mogą wypadać między 22 marca a nawet 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc wypada dość późno, ponieważ Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będziemy świętować 20 kwietnia. To jest właśnie pierwszy dzień świąt. 

Zanim jednak nastąpi wielkanocne śniadanie, obchodzimy Triduum Paschalne, czy najświętszy i najważniejszy okres w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek mszą Wieczerzy Pańskiej i trwa do wieczora Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Co ciekawe, jest to jedyny okres w Kościele, kiedy celebrowanie liturgii jest zrównane z wydarzeniami z życia Jezusa Chrystusa.

Triduum Paschalne. Jak je obchodzimy?

Triduum Paschalne jest oficjalnym początkiem Świąt Wielkanocnych dla katolików.

Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Jest to upamiętnienie Ostatniej Wieczerzy, którą Jezu spędził z apostołami. Podczas tej liturgii następuje obrzęd umycia nóg, który jest symbolem pokory oraz służby bliźnim. To również moment, w którym wierni wspominają ustanowienie sakramentu Eucharystii, a także kapłaństwa.

Wielki Piątek, czyli drugi dzień Triduum to czas zadumy nad męką oraz śmiercią Jezusa Chrystusa. Nie odprawia się wtedy mszy świętej, a nabożeństwem jest Liturgia Męki Pańskiej. Jej centralnym punktem jest adoracja Krzyża. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, podczas którego wierni muszą powstrzymać się od spożywania mięsa oraz ograniczyć liczbę posiłków do jednego sytego i dwóch lekkich.

Wielka Sobota podobnie jak poprzedni dzień, jest czasem ciszy, refleksji, ale także oczekiwania na Zmartwychwstanie. Tego dnia wierni gromadzą się przy Grobie Pańskim i oddają hołd Jezusowi, który w nim spoczywa. Jest to dzień święcenia pokarmów, które zostaną spożyte następnego dnia podczas wielkanocnego śniadania. W Wielką Sobotę punktem kulminacyjnym jest Wigilia Paschalna, która jest najważniejszą liturgią w roku.

Triduum Paschalne kończy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, którą nazywamy Wielkanocą. Tego dnia wspominamy triumf Jezusa Chrystusa nad śmiercią i grzechem, co symbolizuje nadzieję na życie wieczne. To dzień, który przynosi ulgę i pokój. To właśnie wtedy celebrujemy śniadanie wielkanocne i czas z bliskimi. 

Źródło: gov.pl, niezbednik.niedziela.pl

Zobacz też:

To drzewo można ściąć w Polsce bez zezwolenia. Jest wyjątkowo inwazyjne

Kiedy przypada egzamin ósmoklasisty? Te dni są wolne dla uczniów podstawówek

Skąd się wzięło "polskie Stonehenge"? Jego historia intryguje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki | Wielkanoc