Ten okazały pałac noblista dostał w prezencie. Mieszkał tu tylko latem
W tym miejscu najbardziej znany polski pisarz i noblista odpoczywał oraz tworzył, a dzisiaj Pałacyk w Oblęgorku przyciąga miłośników literatury. Co skrywa Muzeum Narodowe Henryka Sienkiewicza? Powstało tutaj nie tylko “W pustyni i w puszczy”.
Budynek znajduje się w województwie świętokrzyskim 18 km od Kielc, gdzie obecnie mieści się Muzeum Narodowe Henryka Sienkiewicza. Pałacyk zbudowano w latach 1900-1902 na miejscu domku myśliwskiego. Natomiast Sienkiewicz otrzymał go na 25-lecie pracy literackiej od narodu już w 1900 roku. Od tego momentu Oblęgorek stał się letnią rezydencją autora “Quo vadis".
Niezwykle ważną rolę w historii tego miejsca miała służąca pisarza Maria Luty, która w 1915 roku po wyjeździe Sienkiewiczów do Szwajcarii uratowała najcenniejsze przedmioty znajdujące się w pałacyku. Udało się to dzięki determinacji kobiety oraz dobroci biskupa kieleckiego Augustyna Łosińskiego, który przechował księgozbiór pisarza i obrazy. Sam Henryk Sienkiewicz o postawie swojej służącej napisał: “Przysłużyłaś się całemu narodowi, gdyż te pamiątki kiedyś będą świadczyć o nas”.
Podczas II wojny światowej syn pisarza Henryk Józef w pałacyku ukrywał partyzantów, natomiast w 1945 roku budynek trafił w ręce Sowietów. Pałac w Oblęgorku wrócił do Sienkiewiczów dopiero cztery lata później, ale rodzina pisarza postanowiła stworzyć w nim muzeum, które otwarto w 1958 roku.
Elewacja pałacyku została udekorowana herbem Sienkiewicza z figurą husarza, czyli nawiązaniem do Trylogii. Na parterze pałacyku znajduje się gabinet Sienkiewicza, ale też salon, jadalnia oraz palarnia. Szczególną uwagę przykuwają portrety rodzinne Sienkiewiczów oraz imponujące trofea myśliwskie autora "W pustyni i w puszczy".
Natomiast na piętrze, dostępna dla zwierzających jest wystawa biograficzno-literacka, która jest interaktywna. Można zobaczyć tam dyplomy, księgi jubileuszowe oraz prezenty, jakie otrzymywał noblista. W tym miejscu zgromadzono także powieści Sienkiewicza oraz inne księgi, których jest łącznie 3500 i jego pamiątki z licznych podróży. Warto dodać, że w Muzeum Narodowym Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku znajduje się też okrągła wieża z widokiem na okolicę.
Wokół Pałacyku w Oblęgorku stworzono park w stylu angielskim, gdzie można odpoczywać na ławeczkach w towarzystwie szumu liści lip oraz dębów. Ogród został urządzony przez Franciszka Szaniora, dzięki czemu można tutaj spotkać tulipanowce, platan klonolistny, rajską jabłoń oraz dęby szypułkowe. Uwagę spacerowiczów przykuwają też perukowce podolskie, tawuły wczesne i sumaki octowe. Od kwietnia do października Oblęgorek jest dostępny dla turystów od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17. Natomiast niedziela jest dniem wolnego wstępu na ekspozycje stałe, które można zwiedzać z audioprzewodnikiem w języku angielskim oraz włoskim.
Źródło: turystycznepropozycje.pl, gorskim-szlakiem.pl, mnki.pl, tygodnikoko.pl.
Zobacz też:
Gdy zauważysz tę falę, natychmiast wyjdź z wody. Groźne prądy w Bałtyku
Gdzie wyrzucić kołozeszyt? Najpierw musisz pamiętać o tej zasadzie
Największe fale sięgają ósmego piętra. Jeszcze większe są pod wodą