Reklama
Reklama

To dzieje się pod naszymi stopami. Jądro Ziemi ma inny kształt, niż sądzono?

Znajdujące się setki kilometrów pod powierzchnią jądro Ziemi to od wieków jeden z najbardziej fascynujących przedmiotów badań naukowych. Nowe analizy pokazują, że nie jest ono stałe, a jego kształt, zachowanie oraz skład mogą się zmieniać. Jaki wpływ może mieć to nowe odkrycie na naszą rzeczywistość?

Do dzisiaj uważamy, że jądro Ziemi ma kształt kuli. Nie zgadza się z tym jednak prof. John Vidale, który kierował najnowszymi badaniami. Jego zdaniem ma ono krawędzie, które ulegają deformacji. Co więcej, ma na to dowody.

W badaniu pomogły fale sejsmiczne. Na ich podstawie naukowcy zbadali kształt jądra

Wnętrze naszej planety to tajemnicze miejsce, które naukowcy starają się badać od lat. Znajduje się praktycznie 5 000 km pod powierzchnią i pomimo wszelkich starań badacze nie są w stanie do niego dotrzeć. Z tego powodu, aby odkryć jego właściwości i tajemnice używają narzędzi, które pozornie w ogóle nie są związane z analizą wnętrza Ziemi.

Tym razem użyto do badania fal uderzeniowych, które wywołane są przez przetaczające się przez naszą planetę, trzęsienia ziemi. Sposób, w jaki przetaczają się fale, ujawnia, przez co przechodzą. Wynikiem jest analiza rodzaju materii, w której się przemieszczają, która pomaga stworzyć obraz wnętrza Ziemi.

Najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym Nature Geoscience, skupiło się na analizie wzorców fal sejsmicznych z trzęsień ziemi, które powtórzyły się w tym samym miejscu w latach 1991-2023. To właśnie ona dostarczyła ważnych danych na temat zmian, które w czasie zaszły w jądrze wewnętrznym. Zespół potwierdził wcześniejsze podejrzenia, że ok. 2010 roku jądro zwolniło. Znaleziono również dowody na zmianę jego kształtu.

Pole magnetyczne chroni naszą planetę. Jądro ziemi ma na nie duży wpływ

Rdzeń naszej planety jest ważny i interesujący nie tylko ze względu na to, jak trudno się do niego dostać. Naukowcy uznają jądro wewnętrzne za serce Ziemi, od którego zależy jej pole magnetyczne. Dzięki niemu chronione jest życie na naszej planecie przed spaleniem pod wpływem promieniowania słonecznego. Jądro wewnętrzne obraca się niezależnie od płynnego jądra zewnętrznego i reszty planety. Bez niego Ziemia stałaby się jałowa podobnie jak Mars, który swoje pole magnetyczne utracił miliardy lat temu.

Deformacje prawdopodobnie wytwarzają się na granicy jądra zewnętrznego i wewnętrznego. Naukowcy podejrzewają, że powoduje je przepływ cieczy jądra zewnętrznego, a także ciągnienie z nierównego pola grawitacyjnego.

Dzięki dostarczonym materiałom badacze będą mogli dokonywać bardziej świadomych szacunków dotyczących lepkości jądra wewnętrznego oraz innych właściwości równie ważnych materiałów, z których składa się wnętrze Ziemi. Prof. Vidale zdaje sobie sprawę z tego, że odkrycie to może nie mieć większego wpływu na naszą codzienność. Jak komentuje w artykule BBC: "W nauce zazwyczaj staramy się patrzeć na rzeczy, dopóki ich nie zrozumiemy".

Źródło: BBC

Zobacz też:

Ten przedstawiciel herpetofauny to subendemit karpacki. W Polsce występuje w kilku parkach narodowych

Naukowcy odkryli najbardziej jadowitego węża. To nadzieja dla przyszłych badań

Asteroida 2024 YR4 uderzy w Ziemię? NASA podnosi poziom zagrożenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odkrycia naukowe | geografia | naukowcy