To jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce. Nawet wąchanie jest niebezpieczne
Zachwycające kwiaty w żółtym kolorze tej rośliny przykuwają uwagę. Jednak nie możesz dać się im zwieść, ponieważ złotokap zwyczajny jest trujący. Jakie są odmiany oraz co warto wiedzieć o "złotym deszczu"? Na pewno omijaj szerokim łukiem.
Ta niezwykle wyglądająca roślina ma kilka odmian, najbardziej popularną jest oczywiście złotokap zwyczajny, ale w Polsce można też spotkać złotokap alpejski, Waterera, odmianę Yellow Rocket Layr i Laburnum anagyroides Quercifolium. Wszystkie one mimo pięknego wyglądu są śmiertelnie trujące dla człowieka, a kontakt z kwiatami, nasionami lub korzeniami krzewu złotokapu może mieć tragiczne konsekwencje.
Właśnie od teraz aż do czerwca złotokap kwitnie na potęgę szczególnie w ogrodach i parkach, a jego kwiatostany określane "złotym deszczem" mogą przyciągać naszą ciekawość jak magnes. Wiele osób złotokap zwyczajny myli z groszkiem, a to ogromny błąd, pomimo że, należy do rodziny bobowatych. Roślina ta wyróżnia się trójlistkowymi liśćmi oraz owocami łudząco podobnymi do strąków fasoli.
Złotokap jest uznawany za najbardziej trującą roślinę w Polsce, a nawet w Europie, ponieważ zawiera w sobie cytyzynę. Inaczej substancja ta nazywana jest alkaloidem chinolizydynowym, ale jakie jest jej działanie? Zjedzenie od 2 do 10 owoców złotokapu powoduje paraliż układu nerwowego oraz pokarmowego, a w najgorszym przypadku prowadzi do śmierci.
Najczęściej złotokapem zwyczajnym zatruwają się dzieci, które bawiąc się w pobliżu tej rośliny po prostu ją zjadają, wąchają lub dotykają. W latach 70. XX wieku w Anglii odnotowano aż 3 tysiące przypadków zatruć złotokapem! Eksperci podają, że od 15 do 60 minut po kontakcie lub zjedzeniu złotokapu występują nudności oraz wymioty. W cięższych przypadkach nawet śpiączka lub zgon.
Warto dodać, że na owoce, korzenie oraz kwiaty złotokapu są odporne zające, owce oraz kozy, natomiast dla koni, psów i kotów są trujące! Ciekawostką jednak jest fakt, że złotokap wykazuje działanie podobne do nikotyny, przez co podczas II wojny światowej palili go żołnierze, aby nieco zaoszczędzić.
Co więcej, dzisiaj pozyskane z tej rośliny lektyny stosuje się do oznaczania grup krwi A, B, i 0! Natomiast złotokap był również wykorzystywany w medynie ludowej, a działał na nerwobóle, zaparcia oraz wymioty. Nie ma jednak najmniejszych powodów, aby wracać do takich praktyk na własną rękę.
W polskich ogrodach złotokap zwyczajny króluje na pergolach i podporach, jako wiosenna ozdoba ogrodu. Co roku wiele osób interesuje się zakupem sadzonek złotokapu, a następnie ich uprawą lub rozmnażaniem. Czy jest to bezpieczne?
Jeśli wprowadzisz do swojego ogrodu złotokap zwyczajny z rozsądkiem, to tak. Pod żadnym pozorem nie decyduj się na tę roślinę, jeśli posiadasz dzieci i zwierzęta domowe! Nie sadź krzewu złotokapu blisko sadu lub warzywnika, a także wtedy, kiedy twoja działka jest mała. W ten sposób oraz pamiętając o trujących właściwościach złotokapu, zachowasz bezpieczeństwo.
Źródło: deccoria.pl, niepodlewam.blogspot.com, planeta.pl, dr-wet.pl.
Zobacz też:
Wyglądają niepozornie, ale są toksyczne. Nie wolno ich dotykać
Przełom po 70 latach badań. Naukowcom udało się "niemożliwe"
Kiedy matury poprawkowe? Sprawdź, kto może do nich przystąpić