Reklama
Reklama

To jedno z najbardziej toksycznych drzew. Owoce można pomylić z jabłkiem

„Drzewo śmierci” ma owoce, które wyglądem przypominają jabłka. O tym jak są niebezpieczne ostrzegała pod koniec lat 90. XX wieku radiolog, która trafiła na nie przypadkiem podczas urlopu na karaibskiej wyspie Tobago. Sprawdź, jak nazywa się ta niebezpieczna roślina.

Jaka roślina jest nazywana "najniebezpieczniejszym drzewem świata"?

Królewna Śnieżka to ludowa opowieść, która trafiła najpierw do zbioru Baśni braci Grimm, a następnie na szklane ekrany. Między innymi z niej kojarzymy zatrute jabłko. Okazuje się, że owoce, które je przypominają można spotkać w realnym świecie.   

Manchineel (Hippomane mancinella) słynie z trujących właściwości. Po owoce tego drzewa sięgnęła w 1999 roku Nicola Strickland, radiolog, która spędzała urlop na karaibskiej wyspie Tobago. Przeżyła mimo, że ugryzła trującą gujawę, bo tak też bywa nazywana ta roślina. Opisała swoje doświadczenie na łamach "British Medical Journal". 

W języku hiszpańskim to "arbol de la muerte" - w dosłownym tłumaczeniu "drzewo śmierci". Według Księgi Rekordów Guinnessa manchineel jest najbardziej niebezpiecznym drzewem świata. W Encyklopedii Britannica wyjaśniono, że nie tylko zjedzenie owoców może mieć fatalne skutki:

Trujące drzewo może być przydatne?

Hippomane mancinella to okazałe drzewo o okrągłej koronie. Owoce o przyjemnym zapachu rosną pojedynczo lub w parach pomiędzy lśniącymi długimi liśćmi. 

Rdzenna ludność Karaibów używała soku z tej rośliny do zatruwania strzał. Drzewo to rośnie nie tylko na tamtych plażach, ale także m.in. na Bahamach, w Meksyku, w USA (w stanie Floryda), w Panamie. Spełnia też ważną funkcję. To naturalna ochrona przed wiatrem i erozją wybrzeży. 

Źródła: bbc.com, britannica.com, dietetycy.org.pl, florida.plantatlas.usf.edu, swiatrolnika.info, powo.science.kew.org, scienceabc.com

Zobacz też:

Bociany czarne witają na świecie potomstwo. Tak liczna gromadka piskląt to rzadkość

Zamienili ołów w złoto. Cel jest inny niż produkcja biżuterii

„Krucza Skała” na Szlaku Orlich Gniazd. Ten zamek upodobał sobie polski król

INTERIA.PL