Reklama
Reklama

Wyglądają na naprawdę zdrowe. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Morele są smaczną i zdrową przekąską. Czy warto spożywać ich pestki? Jaka ilość może wiązać się z ryzykiem zatrucia? Sprawdź.

Owoc z Azji sprawdza się jako przekąska

Morele są uprawiane w Chinach od ponad czterech tysięcy lat. Obecnie ceni się je za walory smakowe, zdrowotne i ozdobne również poza Azją. 

"Zawierają błonnik, flawonoidy, garbniki, pektyny, kwasy organiczne (w tym m.in.: cytrynowy, jabłkowy i winowy),  witamin - witamina A, witaminy z grupy B (m.in. witamina B3) i witamina C oraz soli mineralnych - fosfor, potas, wapń i żelazo. Karotenoidy oraz zawarty w nich w olbrzymich ilościach potas (aż 300 mg w 100g!) reguluje pracę układu krążenia, obniżając ciśnienie tętnicze" - podkreśla autor artykułu opublikowanego na stronie Ekologia.pl. Choć to nie wszystko. 

Owoce te mają niski indeks glikemiczny, co ma znaczenie w diecie diabetyków. Chętnie sięgają też po nie osoby, które się odchudzają. 

Pestki moreli zawierają amigdalinę

W pestkach moreli jest naturalny glikozyd cyjanogenny - amigdalina. To kontrowersyjny związek, bo jedni wskazują na jej potencjalne działanie antynowotworowe, a inni zwracają uwagę na niebezpieczeństwo, które się z nim wiąże. 

W czasopiśmie "Naturoterapia w praktyce" wyjaśniono, że  amigdalina "na skutek metabolizmu w organizmie przekształcona zostaje do cyjanowodoru, czyli kwasu pruskiego". Co ważne "połączenie jonów cyjankowych z trójwartościowym żelazem oksydazy cytochromowej blokuje zdolność wykorzystywania tlenu przez komórki żywego organizmu, prowadząc w efekcie do niedotlenienia". Śmiertelna dawka cyjanowodoru wynosi 1 mg/kg masy ciała. 

"Spożycie przez dorosłą osobę 50-60 pestek moreli i zaledwie 10 pestek przez dzieci wiąże się z ryzykiem śmiertelnego zatrucia" - wyjaśnia dyplomowana dietetyczka Sonia Walla w artykule na stronie bonavita.pl. Można też znaleźć inne szacunki, dlatego w razie wątpliwości, ile pestek tych owoców można spożywać, warto dopytać też innego specjalistę, np. lekarza. 

Źródła: ekologia.pl, doz.pl, naturoterapiawpraktyce.pl, bonavita.pl

Zobacz też:

Pospolity ptak potrafi miauczeć jak kot. Ornitolodzy wyjaśniają

Okazała rezydencja piękniejsza niż Wawel? Ten zamek zachwyci każdego

Spektakularne zjawisko na nocnym niebie. Nie przegap okazji na obserwację

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawostki naukowe