Reklama
Reklama

Wyglądają niepozornie, ale są toksyczne. Nie wolno ich dotykać

Kuprówka rudnica (łac. Euproctis chrysorrhoea) to niepozorny motyl, którego gąsienice mogą stanowić poważne zagrożenie dla. Ich włoski zawierają silnie alergizujące substancje, które mogą powodować reakcje skórne, podrażnienia oczu oraz problemy z oddychaniem. W artykule tłumaczymy, jak rozpoznać kuprówkę rudnicę, gdzie najczęściej występuje oraz kto w szczególności powinien unikać z nią kontaktu.

Jak wygląda i gdzie występuje kuprówka rudnica?

Kuprówka rudnica (łac. Euproctis chrysorrhoea) to motyl z rodziny brudnicowatych, którego dorosłe osobniki mają śnieżnobiałe, atłasowe skrzydła o rozpiętości 26-40 mm. Charakterystyczną cechą samic jest pęczek rudych lub żółtobrązowych szczecinek na końcu odwłoka. Gąsienice tego gatunku są czarne, gęsto pokryte szarobrązowymi lub rdzawobrunatnymi włoskami, z wyraźnymi białymi plamkami po bokach i czerwonymi paskami na grzbiecie. Kuprówka w tym stadium rozwoju dorasta do 3-4 cm długości. Najłatwiej je rozpoznać po intensywnym owłosieniu oraz żółtym pasku na grzbiecie, zakończonemu rudymi włoskami.

Kuprówka rudnica jest szeroko rozpowszechniona w Europie (poza północnymi obszarami) i Azji, a w Polsce to pospolity motyl spotykany w lasach liściastych, parkach, sadach, ogrodach oraz śródpolnych zaroślach. Gąsienice kuprówki rudnicy żerują głównie na drzewach i krzewach liściastych z rodziny różowatych (głóg, śliwa, grusza, jabłoń, róża, jeżyna), ale także na dębach, grabach i wierzbach. Zimują w gniazdach z liści, a żerowanie rozpoczynają wczesną wiosną, wygryzając liście i pąki, co może prowadzić do znacznego osłabienia roślin.

Dlaczego gąsienice kuprówki rudnicy są groźne dla ludzi?

Największe zagrożenie dla ludzi stanowią silnie alergizujące włoski pokrywające ciało gąsienic oraz szczecinki odwłoka dorosłych motyli, które pełnią funkcję obronną przed drapieżnikami. Szczególnie narażone są alergicy, dzieci oraz osoby o wrażliwej skórze.

Kontakt z tymi włoskami może powodować m.in.:

  • stany zapalne i silne podrażnienia skóry;
  • reakcje alergiczne skóry: wysypki, świąd, zaczerwienienie, obrzęk;
  • podrażnienia spojówek i błon śluzowych.

Parzące włoski mogą się odłamywać i być przenoszone przez wiatr, zachowując przy tym swoją toksyczność przez długi czas. Dlatego należy nie tylko unikać bezpośredniego kontaktu z kuprówką rudnicą, ale także nie przebywać w pobliżu zaatakowanych drzew. 

Źródła: borekwlkp.pl, ior.poznan.pl, miedziowe.pl

Zobacz też:

To jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce. Nawet wąchanie jest niebezpieczne

Przełom po 70 latach badań. Naukowcom udało się "niemożliwe"

Kiedy matury poprawkowe? Sprawdź, kto może do nich przystąpić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | ekologia