Zapomniany szlak w polskich Tatrach. W PRL-u był hitem górskich wycieczek
O wielu historiach, które mogłyby zainteresować młodzież, nie uczy się w szkole. Przed I wojną światową Lenin mieszkał przez pewien czas w Krakowie i w Poroninie. O tym, że uprawiał turystykę wysokogórską, w PRL-u przypominał szlak jego imienia. Oznaczenie bywało niszczone przez turystów. Sprawdź, gdzie przebiegała ta trasa.
Polscy taternicy wielokrotnie niszczyli tabliczkę upamiętniającą fakt, że Lenin dotarł na Rysy. W Tatrach istniał też szlak jego imienia, który był oznaczony czerwoną gwiazdką namalowaną na białej części paska symbolizującego szlak.
Przebiegał od zakopiańskich Kuźnic przez Boczań, Halę Gąsienicową, Zawrat, Dolinę Pięciu Stawów, Morskie Oko, a następnie przez Wodogrzmoty Mickiewicza, Polanę pod Wołoszynem, Rusinową Polanę, Wierch Poroniec i Bukowinę Tatrzańską. Kończył się pod muzeum Lenina w Poroninie (Wańkówka w Poroninie).
Nierzadko zdarzało się, że oznaczenia tej trasy próbowano się pozbyć. Ludwika Włodek w materiale dla "National Geographic Polska" podzieliła się wspomnieniami swojego taty z okresu PRL-u:
Choć zwróciła też uwagę na zupełnie inne wydarzenie z tego okresu. Setną rocznicę urodzin Lenina, która przypadła w kwietniu 1970 roku, "polscy turyści mieli uczcić rajdem po szlakach Lenina. Potem, w kolejnych latach, powtarzano rajdy. Każdy zakład pracy musiał dać urlop na udział w takiej ważnej imprezie".
O tym, że "w czasach komunizmu władze czechosłowackie dla uczczenia wodza rewolucji organizowały masowe wejścia zwane międzynarodowymi wejściami młodzieży na Rysy" przypomniał Michał Jarząbek-Giewont, przewodnik tatrzański.
Lenin przyjechał do Krakowa wraz z żoną i teściową w czerwcu 1912 roku. Jednak małżonka Władimira Ilicza Uljanowa "Nadieżda Krupska ciężko znosiła zimę w Polsce. Skarżyła się na serce. Lekarze zdiagnozowali u niej chorobę Basedowa, powodowaną przez nadczynność tarczycy. W poszukiwaniu zdrowszego klimatu Uljanowowie przenieśli się do Białego Dunajca. 6 maja 1913 roku zamieszkali w chałupie Teresy Skupień" - wyjaśnia Krystian Fred w obszernym artykule opublikowanym w portalu twojahistoria.pl.
W górach przebywali do października, a później od maja do sierpnia 1914 roku. Lenin nie tylko pracował i przyjmował tam swoich współpracowników, ale także uprawiał turystykę wysokogórską. "W 1913 r. wszedł na Świnice, Zawrat, Rysy, był w Dolinie Pięciu Stawów, nad Morskim Okiem i na Hali Gąsienicowej", o czym wspomniał Tomasz Leszkowicz, autor tekstu "Lenin w Krakowie i Poroninie - epizod z życia rewolucjonisty".
Źródła: histmag.org, national-geographic.pl, twojahistoria.pl, tatry-przewodnik.com.pl
Zobacz też:
Najdroższe warzywo świata rośnie w Polsce. Można je spotkać w lesie
Te ryby to pogromcy mikroplastiku w wodzie? Nowe badania
Jeden z najpiękniejszych ptaków Polski. Gdzie można go spotkać?