Zawierają toksyczne cząsteczki. Dostajemy je do ręki niemal codziennie
Plastik opanował nasz świat. Znajduje się w wodzie, jedzeniu, przedmiotach codziennego użytku, a nawet w powietrzu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie. Tym razem naukowcy przyjrzeli się paragonom. Okazuje się, że pokryte są toksycznym plastikiem, który po kontakcie ze skórą przenika do naszego organizmu.
W dzisiejszych czasach paragony dostajemy praktycznie wszędzie. Naukowcy jednak ostrzegają. Częsty kontakt z nimi może prowadzić do niepokojących skutków dla naszego zdrowia.
Mało kto postrzega paragony jako plastik. Często przez to trafiają do koszy na odpady papierowe. W rzeczywistości są jednak papierem termicznym, do którego produkcji potrzebny jest szkodliwy polimer. Od wielu lat w paragonach stosowano bisfenol A, znany również jako BPA. To on nadawał kolor paragonom, w wyniku utleniania. Niestety wykazano, że ma on szkodliwe działanie, a do organizmu może przenikać przez kontakt ze skórą. Z tego powodu w 2020 roku Unia Europejska zakazała używania go. To niestety nie poprawiło sytuacji.
Zamiast BPA zaczęto stosować do produkcji paragonów jego zamiennik, bisfenol S (BPS). Uznany został za bezpieczny dla zdrowia. Niestety naukowcy udowodnili, że prawda jest inna, a BPS jest równie toksyczny co stosowane wcześniej BPA.
BPA i BPS dodawane są do paragonów w postaci wolnej, przez co ich cząsteczki z łatwością przedostają się na wszystko, co ma kontakt z papierem termicznym. Samo dotykanie paragonów wiąże się ze wchłanianiem bisfenoli przez naszą skórę. Jeśli nasze dłonie są wilgotne albo natłuszczone proces ten może być jeszcze szybszy. Cząsteczki utrzymują się na skórze nawet do dwóch godzin. Mogą osiadać na spożywanym jedzeniu, dotykanych przedmiotach, a nawet przenosić się przez dotyk na inne osoby.
Wpływ plastiku i mikroplastiku na organizmy nie jest jeszcze dokładnie znany. W przypadku bisfenoli jest jednak inaczej. Naukowcy zbadali, jak toksyny mogą zmieniać funkcjonowanie naszego ciała. Badania potwierdziły, że zawartość bisfenoli w organizmie powiązana jest z występowaniem otyłości, astmy, cukrzycy II stopnia, zaburzeń pracy tarczycy, a także zaburzeń płodności. Stwierdzono również ich związek z chorobami układu krążenia, przez zwiększenie częstotliwości występowania nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca. Bisfenole mogą również osłabiać układ odpornościowy i zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory.
Na działanie BPA i BPS najbardziej narażeni są pracownicy kas fiskalnych. Należy jednak pamiętać, że nawet zwykły kontakt z paragonami może powodować zmiany w naszym organizmie. Badania na myszach przeprowadzone przez badaczy wykazały, że wpływ cząsteczek na układ hormonalny zwierząt utrzymywał się nawet przez trzy kolejne pokolenia. Zaburzenia były przekazywane kolejnym potomstwom myszy.
Unikanie paragonów w codziennym życiu może być niemożliwe. Z tego powodu warto pamiętać o regularnym myciu rąk, a także skracaniu kontaktu z papierem termicznym do minimum.
Źródło: emerson.pl, Biblioteka Nauki Instytutu badawczego w Warszawie
Zobacz też:
Poluje na wszystko, co jest w stanie unieść. Nie omija także ludzi
Rośnie niemal wszędzie w Polsce i jest silnie trująca. Wiąże się z Sokratesem
Wyrasta nawet na glebach wulkanicznych. Ten inwazyjny gatunek przebija beton