Reklama
Reklama

Bezpłatny e-dziennik dla wszystkich? MEN w końcu zabiera głos

"Z informacji, które do mnie docierają wynika, że firmy świadczące usługę e-dziennika oferują rodzicom dostęp do dodatkowych funkcji za opłatą". Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła uwagę na problem w grudniu 2024 roku. Resort edukacji właśnie odpowiedział na ten apel i wypowiedział się w sprawie dzienników elektronicznych.

Opłaty za szkolny e-dziennik

Nie ma jednolitego systemu e-dziennika w Polsce. To szkoły wybierają dostawców tej usługi i nie mają wpływu na pojawianie się dodatkowych opłat, np. w ramach aplikacji. Kwestia ta zaniepokoiła Rzeczniczkę Praw Dziecka. 

W grudniu 2024 r. Monika Horna-Cieślak stwierdziła, że docierają do niej informacje, że "firmy świadczące usługę e-dziennika oferują rodzicom dostęp do dodatkowych funkcji za opłatą. W niektórych przypadkach w ten sposób dochodzi do ograniczenia możliwości bezpłatnego korzystania z dziennika elektronicznego w zakresie, w jakim przez lata oferowany był rodzicom i uczniom bezpłatnie". Zwróciła się w tej sprawie do MEN-u.

Odpowiedź MEN apel Rzeczniczki Praw Dziecka

Ministra Barbara Nowacka uważa, że obowiązujące regulacje prawne, które dotyczą e-dzienników, są wystarczające. Szefowa resortu edukacji tłumaczy:

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, jak placówki oświatowe mogą sobie z tym radzić w praktyce:

Trwają też prace koncepcyjne nad możliwością powstania publicznej usługi e-dziennika w przyszłości. Mogłaby ona działać w oparciu o systemy MEN-u oraz Centrum Informatycznego Edukacji. 

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Zobacz też:

W tych sytuacjach można unieważnić maturę. Nie chodzi tylko o ściąganie

Ogłoszono żałobę narodową. Co wolno, a czego nie?

Czy podczas matury można wyjść do toalety? Sprawdź, odpowiedź może zaskoczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MEN | szkoła